ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

דברים קשים בחז"ל | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ תמוז תשע"ו

דברים קשים בחז"ל


הרב רפאל וסרטיל

שאלה:
בס"ד
שלום לכבוד הרב,
בכמה מקומות בחז"ל אנו מוצאים לפעמים תיאורים שלכאורה הם לא ממש צנועים. למשל:
1) בסיפור על רבי אלעזר בן דורדיא, הגמרא מגיעה עד לפרטי פרטים, ומה עשתה הזונה בשעת המעשה. איך אדם שנזהר בכל דיני צניעות יכול לדמיין מצב כזה?!
2) בילקוט שמעוני - אברהם אומר ליצחק על רבקה ’הבא הנערה האהלה והוצאה בתוליה באצבע אם טהורה היא’ וכו’. שוב, איך אפשר לדמיין ולחשוב על דבר כזה בלימוד תורה?
ראיתי עוד כמה דברים שכרגע שכחתי.
אודה לרב אם יוכל להפנות אותי למאמרים לשם הרחבה.
תודה רבה.

תשובה:
לשואל שלום,

דברי חז"ל אודות רבי אליעזר בן דורדיא מאירים באור חזק את התהליך המופלא שעבר על אלעזר בן דורדיא - תהליך נפשי פנימי שהוליד תשוקה לריבונו של עולם. אלעזר בן דורדיא הוא דמות מורכבת. מצד אחד הוא "דורדיא", "דורדיא" פירושו שמרים. שמרים הם פסולת, הם מסמלים את הריקבון שבחיים. כל מציאותו של אלעזר בן דורדיא היא מציאות נמוכה ושפלה של חיי עולם הזה, הוא אחוז ודבוק בחטא. כדי לעבור עבירה הוא מוכן לצלוח שבעה נהרות ולשלם כיס של דינרים, העבירה היא כל מהותו, כל מגמת חייו. אך מצד שני הוא "אלעזר", "אלעזר" פירושו אל עוזר, אל העוזר לשבים אליו באמת. יש כאן אדם שעם כל מציאותו הקשה, בכל זאת הקב"ה עוזרו ומסייעו.

שני גרעינים נטועים בנפשו של אלעזר בן דורדיא. הגרעין הראשון הוא גרעין החטא, והגרעין השני הוא גרעין התשובה. כשם שהחטא טבוע בנפשו של אלעזר בן דורדיא, כך התשובה טבועה בנפשו. על פניו אנו רואים את אלעזר בן דורדיא החוטא, זהו הצד הגלוי שלו, אולם קיים בקרבו גם עולם שלם שנסתר כעת מעינינו, וגם מעיניו, עולם של תשובה. ביכולתו לשוב בתשובה ולתקן את מעשיו בתשובת המשקל, במידה כנגד מידה, במסירות נפש עד כלות הנפש. עולם זה מתגלה דווקא מתוך מפגש עם השפל הגדול ביותר של החיים, מפגש עם התאווה הרדודה והשפלה ביותר, דווקא בתוך אותה אש יוקדת של תשוקה בוערת בעת הרגל עבירה.

לגבי דברי חז"ל ב"פרקי דרבי אליעזר" (פרק טז), כדאי לראות הסברו של הרד"ל שם והפניותיו לספרי הח"ן שם מבוארים הדברים על דרך הסוד.

בברכה נאמנה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il