ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

המשך | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ז אב תשע"ו

המשך


הרב חיים שרייבר

שאלה:
שלום,כבוד הרב.
תודה על תשובתך. אך לא הבנתי אם מותר או אסור.
במנגינות אליהן אני מתייחסת יש קולות של ציפורים, מסוקים, רעשים זרים וכדומה. ונניח ומנגינה זו כן תשפיע לי על המראה החיצוני, זה מותר?
ומה לגבי ההיפנוזות?

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "האם מותר לצפות בהיפנוזות ולהאזין למדיטציות כדי לבצע שינויים?"

תשובה:
שלום
בשו"ת בני ציון (חלק א' סי' ס"ז) והאגרות משה (יורה דעה חלק ג' סי' מ"ד) התירו היפנוזה לצורך רפואה בלבד אף בחולה שאין בו סכנה. שינוי צבע העיינים ושינוי הגובה אינם מוגדרים כצורך רפואי.
יוגה היא תורה עתיקה מהמזרח הרחוק. תורה זו מתוארת כמערכת תרגול גופנית, מנטלית, רוחנית ומוסרית לטיפוח הבריאות הגופנית, הנפשית ולצמיחה רוחנית. בעזרת היוגה ניתן לשפר את איכות החיים, לרומם את מצב הרוח ופעמים אף לרפא חולי מסוים. מטרת התרגילים היא ליצור חיים מלאי אנרגיה אופטימים שמחים ושלווים.
פירוש המילה יוגה היא איחוד. איחוד בין נשמת האדם לנשמה הקוסמית. וכאן טמונה הבעיה עם מי חושב ומדמיין האדם שהוא מתאחד. ולכן בעצם התנועות אין בהם איסור אך אם מצטרפת להם כוונה של התחברות לאיזה כח רוחני יש לאסור פעולות אלו. כמו כן, גם יש לשים לב שלא לעשות תנועות שנראות כמו השתחוויה וכדו', שיתכן ומסתתרות בתנועות אלו כוונות אסורות ששורשם בענייני עבודה זרה.
אין איסור בשמיעת מנגינות ורעשים מסויימים. אך כדאי לברר את מקורם של המנגינות, אם מקורם בעבודה זרה יש להימנע מכך. (שו"ת אבני ישפה, יורה דעה, סי' קנ"ג אות ה').
יום טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il