ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

עבודה בבית כנסת בתור מעשר כספים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח אלול תשע"ו

עבודה בבית כנסת בתור מעשר כספים


הרב שמואל אריאל

שאלה:
האם מותר לאיש מקצוע (כגון שיפוצניק) להשקיע מזמנו האישי, למשל בימי שישי בהם הוא לא נוהג לעבוד, או יום שאין לו עבודה, עבור שיפוץ ואחזקת בית הכנסת, ולהחשיב זאת כמעשר כספים? כלומר להחשיב את יום ההתנדבות הזה כמעשר בשווי הכסף שהוא נוהג לקחת עבור יום עבודה שלו?

תשובה:
שלום וברכה!

באופן עקרוני, מעשר כספים יכול להינתן בכסף או בשווה כסף, וגם עבודה מהווה שווה כסף. ואם כך, ניתן להחשיב את זמן העבודה כמעשר כספים.
אולם יש לדעת, שמעשר כספים נועד בעיקרו לצרכי צדקה ולא למצוות אחרות. ולפיכך נראה שאין להחשיב את העבודה בבית הכנסת כמעשר כספים. אם למשל תעשה שיפוצים בחינם בבתים של משפחות נזקקות או במוסד חסד התומך בעניים וכדומה, תוכל להחשיב עבודה זו כמעשר כספים.

הרחבה ומקורות:

לגבי השאלה האם עבודה יכולה להיחשב כמעשר כספים - עיין שו"ת אבני ישפה, יו"ד ע"ז ענף ג'. (לעומת זאת עיין שו"ת חבל נחלתו חלק ב' סימן ל"ו, הסובר לא כך, אך המצב בו הוא מדבר הוא שונה.)

לגבי נתינת מעשר כספים לבית הכנסת:
באופן עקרוני, מעשר כספים הוא השיעור ששיערו חכמים לקיום מצוות צדקה, ולפיכך יש ליתנו לצדקה ולא למצוות אחרות (להרחבה בעניין זה עיין בתשובה //www.yeshiva.org.il/ask/99043).
ייתכן מצב שבו שיפוץ בית הכנסת ייחשב גם כצדקה, כגון אם מדובר בקהילה ענייה שאינה יכולה לממן את השיפוץ, והשיפוץ הוא הכרחי כדי שיהיה להם מקום תפילה ראוי. אך כמובן, בדרך כלל לא זה המצב.
יש להעיר עוד, שישנה דעה הסוברת שבניית בית כנסת קודמת למצוות צדקה (עיין שולחן ערוך יו"ד רמ"ט, טז), ואם כך לכאורה אפשר להחשיב את שיפוץ בית הכנסת כמצוות צדקה וזה אף עדיף מצדקה. אולם ראשית, בפשטות מדובר דוקא כאשר אין במקום בית כנסת ואין לאנשים היכן להתפלל. בנוסף לכך, גם לפי דעה זו בניית בית הכנסת אינה נחשבת חלק ממצוות צדקה, אלא זו מצוה אחרת, שיש לה עדיפות על פני מצוות צדקה. אם אין בית כנסת במקום והאדם צריך להחליט האם לתת מכספו לבניית בית הכנסת או לצדקה, אז בניית בית הכנסת קודמת, והיא תבוא על חשבון מצוות צדקה. אך זה לא ייחשב לו כקיום של מצוות צדקה, וממילא לא ניתן להחשיב זאת כמעשר כספים.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il