ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

צדקה שנדבה האישה ואני רוצה לשנות לה יעוד | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ה תשרי תשע"ז

צדקה שנדבה האישה ואני רוצה לשנות לה יעוד


הרב יהודה אודסר

שאלה:
שלום לכבוד הרב.
אשתי נודבת זה מספר שנים מטבעות ביום שישי לפני הדלקת נרות. בנוסח הדלקת הנרות, בברכון שהיא מחזיקה, רשום : "אני מדליקה לעילוי נשמת רבי מאיר בעל הנס" או משהו דומה, ולמטה שם הישיבה באתר הציון. הצטברו שם כמה מאות שקלים.
אני מאידך רוצה לתרום למקום אחר ולא לישיבה הנ"ל.
האם אוכל להפר את נדרה של אשתי, והאם זהו בכלל נדר? או פשוט לבקש ממנה תני הסכמתך שנתרום לכך וכך וזהו?...

וכמו כן שאלה הלכתית בעיניני שבת- לאחר עשיית צרכים חוץ מכבודכם, יתכן מצב של השארות רעי על דפנות בית הכיסא. שאלתי היא האם מותר לשפשפו במברשת האסלה כדי שלא ייוצא ריח קשה מנשוא לאחר מספר שעות.

ועוד שאלה בהלכות שבת: במידה ונשפכה לי טחינה על השולחן והתקשתה, וכעת היא צמיגה, או לחילופין ישנו מאכל שממש התקשה על השולחן- האם מותר לי לנגב אותו במפית או לשפשף אותו?...

אשריכם שיושבים ועוסקים בתורה.

תשובה:
א. הפוסקים דנו על היכולת לשנות מסוג צדקה אחד לסוג אחר, כגון מנדבות לבית כנסת לצורך תלמוד תורה או פרנסת יתומים וכדו' (יורה דעה רנ"ט סעי' ב) וכן לשנות ממי שהתחייב לעני זה ורוצה ליתן לעני אחר את הצדקה (קצות החושן סימן רי"ב ד' ופ"ז כא' וכן מחנה אפרים הלכות צדקה סימן ז בשו"ת חתם סופר יו"ד סי' רל"ז ובעוד מקומות) ולהלכה למעשה קיימת מחלוקת גדולה בדבר.
אך נראה שבנידון שאלתך, לפי הבנתי, הדבר שונה. בדברים שכתבת לא הזכרת אמירה של נדר לצדקה לאדם או מוסד מסויים, לכן נראה שאם היא התכוונה לצדקה באופן כללי, ולכן יש לתת זאת לעניים המתפרנסים מן הצדקה.
אין זה משנה מי השליחים למצוה זאת.
ב. מותר לשפשף במברשת המיוחדת לאסלה. אין בזה משום מלאכת טוחן משום שזה הולך לאיבוד וכן אין דין סחיטה במברשת פלסטיק קשה כזו (ספר שמירת שבת כהלכתה פרק כג סעיף טו ובהערה סק' מה)
ג. בדבר שאין בו משום איסור סוחט (מפית נייר מגב גומי סכו"ם וכדו' ) מותר. ולעניין חשש טוחן, כבר נפסק ברמ"א (אורח חיים סימן שכ"א סעיף יא) שאין טוחן אחר טוחן וטחינה הייתה כבר טחונהברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il