ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

פלאפון שנהרס בטעות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ז שבט תשע"ז

פלאפון שנהרס בטעות


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
שלום לכבוד הרב,
לפני כמה זמן הלכנו למעיין כמה חברים, לאחר שיצאנו התחלנו להתארגן כשסיימתי דחף אותי אחד החברים למעיין, כשיצאתי מהמים דחפתי אותו לתוך המעיין בחזרה. הבעיה שהיה לו בכיס פלאפון (לא ידעתי מזה והוא לא יכל להזהיר אותי, כי באתי מאחוריו), הפלאפון נהרס.
האם עלי לשלם?
אשמח אם הרב יוכל לפרט מה הדין ולמה.
תודה רבה!

תשובה:
שלום וברכה,
בדיני ממונות אי אפשר לפסוק ללא לשמוע את שני הצדדים, ולכן אכתוב דברים כללים בלבד. ואין להסיק מהם הלכה לנדון המסויים שלכם.

חבר המשחק ומשתובב עם חברו באופן שמקובל שלאחר שידחוף את חברו, הנ"ל ינסה לדחוף אותו חזרה, אינו יכול לדרוש תשלום על נזק שאירע לו כתוצאה מהדחיפה הנגדית. כיון שהדחיפה שלו מהוה הסכמה לכך שהחבר הנדחף ינסה לדחוף אותו חזרה.
אמנם אם החבר הנדחף החזיר לדוחף באופן שלא מקובל בכללי התנהגות שובבות כזו, (כגון שאין מקובל לדחוף למים כשלבוש בבגדים מחשש שיש לו מכשיר יקר בכיס) וכתוצאה מכך אירע לו נזק, הוא חייב, שהרי לא קיבל עליו הדוחף פעולות שעלולים להביא לנזק זה.

המקור לפטור מנזקים במשחקים מעין אלו בגמ' מסכת סוכה דף מה עמוד א
שם נזכר משחק שכלל לקיחת ממון, שהיו משחקים ביום אחרון של סוכות, לשון הגמ' "מיד תינוקות שומטין את לולביהן, ואוכלין אתרוגיהן." וכתבו על כך הראשונים שבאופן שמשחקים ויודעים שעלול להיות מהמשחק נזק פטור מלשלם. כדברי תוספות מסכת סוכה שם
"ויש ללמוד מכאן לאותן בחורים שרוכבים בסוסים לקראת חתן ונלחמים זה עם זה וקורעין בגדו של חבירו או מקלקל לו סוסו שהן פטורין שכך נהגו מחמת שמחת חתן,"
וכמופיע ברמ"א שעח ט, ובכלל הוא שהכל הולך אחר המנהג כפי שכתבו האחרונים בעניין היזק בפורים בסימן תרצו.
בברכה
הרב מרדכי גרוס.ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il