ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

אפשר להסתדר בלי להתחתן? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ז אדר תשע"ז

אפשר להסתדר בלי להתחתן?


כולל הלכה בית אל

שאלה:
מדברי הרב הבנתי שחתונה היא ע"מ שנוליד ילדים וגם בשביל שלא נהיה לבד.
אם כן אני יכול להכיר אישה והיא תהיה איתי בלי שנתחתן, יהיו לי ממנה ילדים ונהיה ביחד.
למה אני צריך דווקא להתחתן?
תודה

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "מהות החתונה"

תשובה:
שלום וברכה.

המהר"ל בספרו תפארת ישראל, בפרק ו', מאריך להסביר שהמצוות כולן הם גזרות אלוקיות ולא צריך לחפש להן טעם הגיוני. אין כוונתו שאנחנו לא יכולים לפעמים להבין את טעמי המצוות, אלא שהסיבה הבסיסית לקיום המצוות היא שהקב"ה ציווה עליהן ולא ההבנה בנחיצות המצווה. מצוות פריה ורביה היא אחת מתרי"ג המצוות (ויש מחלוקת בראשונים האם יש מצווה כבר בחתונה בפני עצמה). לכן, גם אם ניתן להביא טעמים לחתונה ולהולדת ילדים, אם המצווה היא באמצעות חתונה, וכך היא המצווה - זה מה שצריך לעשות.

בנוגע לגוף השאלה שלך, האפשרות לחיות עם אשה בלי להתחתן איתה בצורה מלאה נקראת בשפת ההלכה פילגש או קדשה, והרמב"ם כתב שמאז מתן תורה הדבר אסור. זה לשון הרמב"ם (הלכות אישות א, ד):
"קודם מתן תורה היה אדם פוגע אשה בשוק אם רצה הוא והיא נותן לה שכרה ובועל אותה על אם הדרך והולך לו, וזו היא הנקראת קדשה, משנתנה התורה נאסרה הקדשה שנאמר "לא תהיה קדשה מבנות ישראל", לפיכך כל הבועל אשה לשם זנות בלא קידושין לוקה מן התורה מפני שבעל קדשה".

רק על ידי חתונה איש ואשה הופכים להיות מציאות אחת, כך נבנה בית יציב ונאמן בישראל, כך יוצרים קדושה של בית יהודי ראוי. דווקא ההתחייבות ההדדית היא מה שמעניקה יציבות לבית. הדרך הנכונה למלא את הצורך הנפשי בקשר עם בת זוג חייבת להביא את האדם למקום של הקמת בית, על המחויבויות שכלולות בו. אני חושב שאם תחשוב בעצמך, גם אתה בסופו של דבר רוצה את המחויבות ההדדית הזאת. כך אדם מרגיש 'בבית', אין חשש תמידי ברקע שבגלל איזו ויכוח רגעי אחד מבני הזוג פשוט יקום וילך.

בברכה,
הרב אריה מינקוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il