ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

לשון הרע | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"א אייר תשע"ז

לשון הרע


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום כבוד הרב.
בכל הנושא של קשרים בינאישיים איך אפשר לפתור בעיות בלי לדבר על אנשים. יוצא לי המון פעמים שבשיחות נפש עם חברות או משפחה מספרים לי לשון הרע לא כדי לספר רע אלא פשוט שופכים את מה שמרגישים. או למשל אם הייתה מריבה או מישהו נפגע או שסתם היו אי הבנות לרוב אנחנו מדברים על הדברים ומנסים להבין מה היה כדי להתקדם מזה ולפתור את זה אבל כמובן שיש בזה גם דיבור על אחרים. או לפעמים באה אליי חברה ושופכת לי את הלב על כל מיני קשיים שיש לה עם חברות (שיכול להיות שהם גם חברות שלי) או עם המשפחה שלה וכד’. אני הרבה פעמים מוצאת את עצמי שומעת את שני הצדדים. חברה אחת אומרת לי כמה קשה לה עם השנייה והשנייה אומרת לי כמה הראשונה פגעה בה. מצד אחד זה באמת במטרה לפתור את הבעיות ולא לכוונה רעה אבל בסופו של דבר למה אני צריכה לשמוע כ’’כ הרבה רע על אנשים. אני לא חסינה ללשון הרע ומן הסתם כשאני שומעת משהו רע על מישהו בסופו של דבר זה משפיע על ההסתכלות שלי עליו שאולי אני פחות יעריך אותו או יחשוב עליו רע. מצד שני לא לדבר על בעיות ולהשאיר הכל בבטן זה גם לא עוזר ובסופו של דבר יש יותר שנאה כשלא פותרים קונפליקטים. וגם איך אני יכולה לעצור מישהו באמצע שהוא שופך את הלב ועד שסוף סוף מישהו מוכן להקשיב לו.
2. השאלה גם מה אני עושה כשאני צריכה לדבר על בעיה שהיתה לי עם מישהו מהמשפחה או עם איזה חברה. גם הפיתרון של לדבר עם מישהו שלא מכיר את האנשים הוא לא טוב כי לרוב דווקא בשביל לפתור את הבעיה צריך לדבר עם מי שמכיר את האנשים ויודע במה מדובר.
3. מה עושים בעבודה שבה אני מדריכה של נערות וכל הזמן יש ישיבות צוות ע’’מ לקדם את הנערות גם אם בגדול זה לתועלת לא באמת כל דבר זה לתועלת והאם זה לא מוגזם לדבר כ’’כ הרבה עליהם בחופשיות. אנשי צוות מרשים לעצמם לפעמים יותר ממה שצריך. מה הגבולות בזה.
תודה רבה

תשובה:
שלום רב
אין מתכון מדוייק. העיקר נקיות הלב. הלכתית מותר לדבר כל עוד הדברים נאמרים לתועלת. הגדרת תועלת אינה מצומצמת רק למצב של פיקוח נפש. גם אם מי שמדבר איתך הוא מצליח להסיר מתוך ליבו איזה תסכול או כעס זה נחשב לתועלת.
אולי הדרך לשמור על נקיות היא בכל דיבור שיש בו דיבור על חסרונות לסיים בדבר אחד חיובי על השני. זה יכול לשנות את האקלים וזה מטהר את האוירה. כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il