ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ביטול בעל מקצוע אחרי הזמנה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ז ניסן תשע"ז

ביטול בעל מקצוע אחרי הזמנה


הרב יהודה אודסר

שאלה:
יש לי שתי שאלות

א- הזמנתי שרברב לתקן ברז בדירה שבבעלותי שגרה שם שוכרת, הוא אמר שאתקשר אליו בעוד יומיים ונתאם זמן בשעות הבוקר שנבוא ביחד לדירה ואעזור לו (בעבר היה מקרה כזה שעזרתי לו ועל סמך זה הוא הוריד לי בעלות התיקון) סיכמנו שנהיה בקשר ביום האמור. בשעות הערב פגשתי בעל מקצוע אחר וסיפרתי לו על הבעיה בדירה והוא אמר לי שאין בעיה והוא יתאם לבד את שעת ההגעה עם הדיירת,ורק הוא יתקשר אלי בהמשך לעדכן אותי מהי עלות התיקון, העדפתי שהוא יבוא כי זה חסך לי נסיעה במיוחד לדירה לעיר אחרת וכן זה מנע ממני איחור לעבודה מה שהיה אמור להיות אם הייתי נשאר עם ההזמנה של בעל המקצוע הראשון. סיכמתי עם האחרון וביטלתי את הזמנת הראשון. שאלתי האם התנהגתי כשורה? ואם לא - מה עלי לעשות כדי לתקן את הדבר כלפי בעל המקצוע הראשון.

ב- נסעתי בתחבורה ציבורית, ונרדמתי במהלך הנסיעה ובמקום לרדת בתחנה שבה רציתי, פספסתי אותה עקב הירדמותי וירדתי בתחנה הבאה( עקב כך נגרמה לי טרחה ועגמת נפש כדי להגיע בכוחות עצמי לתחנה שבה הייתי אמור לרדת) תעריף הנסיעה לתחנה שבה הייתי אמור לרדת שונה מהתחנה שבה בפועל ירדתי- כ- שני שקלים לערך יותר) שאלתי האם אני אמור לשלם על כך( מנסיוני בעבר זה לא כ"כ אפשרי כי אין עם מי לדבר בחברת האוטובוסים והם לא יודעים מה אני רוצה מהם... זה היה במקרה שלקחו בגלל טעות הנהג תעריף נמוך יותר ממה שצריך ורציתי להחזיר לחברה והם לא ידעו מה אני רוצה מהם...)

תשובה:
א. מכיוון שהוא לא ייחד לעבודה אצלך זמן מיוחד. כמו כן, בעל המקצוע לא יצא לדרך לקראת עשיית העבודה שלך (שזה מראה על התחלת הפעולה), ולמעשה, גם לא עשה בשבילך את העבודה, נראה שאין צורך לשלם לו. (חושן משפט סימן של"ג סעי' א-ב)
ב. כל שירות שאדם מקבל מחברה זה על פי תנאי החברה - נותנת השירות. בנידון שאלתך, נראה לעניות דעתי שהחברה מוחלת על זה ואין צורך לשלם. (מסתבר שעלות ה"טיפול" במקרים מעין אלו גדולה מההפסד שנהנת ולא שילמת עליו) כמובן שאם יתברר שדעת הנהלת החברה שונה מהשערה זו עליך לעשות כדעתם.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il