ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

השתלת איבר של בעל חי באדם | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ז ניסן תשע"ז

השתלת איבר של בעל חי באדם


הרב עזריה אריאל

שאלה:
האם אדם חולה שנמצא בעניין של חיים ומוות וזקוק להשתלה דחופה,מותר להשתיל בגופו איבר של חיה לא כשרה?(במידה וזו האופציה היחידה להצלת חייו)
אודה אם תוכל לענות לי בתשובה מפורטת
תודה ושבת שלום!

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!
הדבר מותר בהחלט. לא רק מפני שכל האיסורים שבתורה נדחים מפני פיקוח נפש (פרט לעבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים), אלא מפני שאין בזה שום איסור. התורה אסרה אכילת בעלי חיים מסוימים, ו"אכילה" היא פעולה של הכנסה לגרון (מסכת חולין קג ע"ב ורמב"ם הלכות מאכלות אסורות פי"ד ה"ג). ספיגת מאכלים אסורים באופן אחר מותרת (תוספות, נידה לב ע"א ד"ה וכשמן). לכן, למשל, אוכל שניתן באמצעות אינפוזיה אינו זקוק להכשר. ממילא, גם לצורך בריאותי שאיננו פיקוח נפש מותר להשתיל אבר מבעל חיים שאיננו כשר (הרב יעקב אריאל, הלכה בימינו, עמ' 164; הרב יצחק זילברשטיין, שיעורי תורה לרופאים, ח"ב עמ' 200).
גם מבחינה רוחנית, אין פגם מהותי בהשתלת לב של חזיר, למשל. עיקרו של האדם הוא נשמתו ונפשו, חיי הרוח שבו, והללו אינם מושפעים מהחומר שממנו עשויה המשאבה המזרימה את דמו לכל חלקי הגוף (הרב יעקב אריאל, שם). אמנם אמרו חז"ל שמאכלים אסורים מטמטמים את לב האדם, אבל אין הכוונה שהחומר שבהם הוא המטמטם, אלא המעשה האסור של אכילת המאכלים הללו הוא הפוגע בטהרת הנפש (מהר"ל, תפארת ישראל, פרק ח, ועיין גם דרשות הר"ן, הדרוש האחד עשר. ויש לדון על דברי הרמ"א ביו"ד סי' פא ס"ז, ואין כאן המקום). ממילא, כאשר החומרים הללו חודרים לגוף בדרך של היתר הם לא פוגעים.


השאלה "פיקוח נפש ושמירת כשרות" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il