ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

עזיבת מורה נהיגה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א אייר תשע"ז

עזיבת מורה נהיגה


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
שלום לכבוד הרב
תשובתכם בהקדם חשובה לי
לפני שנה וחצי סיכמתי עם מורה נהיגה על לימוד אצלו בקבלנות בסכום קבוע עד הרשיון, הדגשתי לו בשעה שקבענו כי חשוב לי מאוד תכיפות השיעורים.
אך לאחר ששילמתי לו לפי בקשתו את רוב הסכום בהתחלה, דחה אותי בקביעת השיעורים תדיר, והקדים את התלמידים שמשלמים לפי שיעור, ולא פעם אף שיעורים שסוף סוף קבעתי נדחו, לאחר מספר שיעורים לא הצלחתי להשיג אותו טלפונית במשך חודש, והתברר לי אח"כ שנסע לארה"ב לביקור משפחה, ולא טרח ליידע, לאחר פחות מ20 שיעורים שהתפרסו על פני חצי שנה (ידוע כי שיעורים בהפסקות ארוכות מאבדים הרבה מהתועלת) הגיש אותי לטסט ונכשלתי [עפ"י חוק נדרשים לפחות 28 שיעורים על מנת לגשת למבחן, ובממוצע נבחנים לאחר 35 שיעורים], ומאז דחה אותי עוד וכעס שנכשלתי, לאחר מכן החלה שביתה אצל מורי הנהיגה, ואז לא הסכים "לטחון סתם שיעורים" כהגדרתו, כי מי יודע מתי תגמר, אף לאחר שנגמרה השביתה טען כל הזמן שאין מספיק טסטים והעדיף להקדים את התלמידים שמשלמים לפי שיעורים ואינם בכיסו. לאחר זמן רב ולחצים קבע לי תאריך והוסיף לי כמה שיעורים לפניהם ושוב נכשלתי, ושוב נדחיתי זמן רב (ושוב נסיעה לחו"ל אך הפעם הודיע לי קודם והבטיח שיתן לי טסט מיד שיחזור, אך זה לא קרה וכעת 8 חודשים אחרי (לא נוצר קשר מצידו לפני ששוחחנו עכשיו!) אני רוצה להתנתק ממנו.
האם מגיע לו את שאר התשלום? האם הוא חייב להחזיר לי ממה ששילמתי לו?
אציין א. כי נגרם לי נזק רב מהתנהלותו (קניתי רכב מאז ואני עדיין בלי רשיון, והדבר הזיק לי מאוד בכמה תחומים). ב. מספר השיעורים שקבלתי ממנו שווה ערך מעט יותר מהסכום ששלמתי לו, ומאידך התועלת שקבלתי משיעורים אלו היתה פחותה. ג. למרות טענותיו שאני מוכן מזמן לטסט ואני סתם סוחט ממנו שיעורים, מורי נהיגה שבחנו את נהיגתי קבעו כי אני זקוק לשיעורים נוספים (גם מורה מטעמו שהחליף אותו בשיעור אחד) .

תשובה:
שלום וברכה,
לפי התיאור שלך, המורה לא עמד בהסכם שסיכמתם יחד, ולכן יש בסיס להניח שאתה פטור מלשלם לו את השכר שעדין לא קיבל, ושמא אף הוא צריך להשיב לך ממה שנתת לו.
שהרי חוזה שהמחייב שני צדדים, אינו מחייב צד אחד כאשר הצד השני אינו עומד בהתחייבויות שלו. ומה שצריך לשלם על מה שהיה הוא מדין 'נהנה' כלומר מצד ההנאה שקבלת ממנו עד עתה. לפי השווי של השיעורים שקבלת.

אמנם כדי לקבוע העניין צריך לשמוע את שני הצדדים ולברר היטב הסיפור. ולכן אין בדברי פסק לפטור אותך מהתשלום הנוסף.

עצתי, שתיגש ותברר הנתונים שכתבת בשאלתך, לפני תלמיד חכם שיכול לברר ביחד אתך את הדברים, (לדוגמא: מנין הוודאות שלך שהוא הקדים טסטים לתלמידים אחרים, האם מה שלא יצר אתך קשר שמונה חודשים הוא פשיעה שלו או שפשוט אתה לא התקשרת ולכן הוא לא יצר קשר. ועוד..)
ובמידה ותישאר בוודאות שהוא לא עמד בהסכם עמו. הודיע למורה שלדעתך הוא לא עמד בהסכמים שסיכמתם ולכן הסיכום שלכם בטל, ואינך ממשיך לשלם לו את כל השכר. ושתשמח לברר העניין בבית דין, ולהחליט לפי מה שיחליטו. (בתי דינים לממונות לוקחים אגרה מאוד נמוכה, ופוסקים הדין בזריזות).

בברכה,
הרב מרדכי י. גרוס

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il