ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

צניעות בתרגילי כושר | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ח סיון תשע"ז

צניעות בתרגילי כושר


הרב שמואל אריאל

שאלה:
1) אשה המתעמלת ולומדת לימודי הדרכת ספורט וכושר באוניברסיטה ולפעמים עוברים שם גברים במתחם. האם מותר לה להתעמל רק עם מכנס (ללא חצאית) ?

2) ישנם תלמידות ומורות שמסריטות ומצלמות את השיעורים ושולחות לפייסבוק -
א. האם הבנות הדתיות צריכות להסתתר מעיני המצלמות או למנוע בעדן מלהסריט שלא יראו אותן רוקדות ? או שאין שום איסור בכך וגם זה לא עניינם.
ב. ומה הדין בהנ"ל לבנות שהולכות רק מכנס?

בתודה מראש


תשובה:
שלום וברכה!

1) עדיף ללבוש חצאית מעל המכנסים. אבל אין זו חובה, ואם זה מפריע להתעמל ניתן להתעמל גם במכנסים במצב כזה.
2) לגבי הצילומים - יש להבהיר למשתתפות האחרות שאינכן מעוניינות בכך, ולבקש שיימנעו מלהסריט את השיעורים.

הרחבה:

באופן עקרוני נשים צריכות להימנע מלהופיע בפני גברים באופן שאינו צנוע, הן מבחינת הלבוש והן מבחינת התנועות של ריקוד והתעמלות וכדומה. אך כאן אין מדובר במצב שהנשים מופיעות בפני גברים שעומדים וצופים בהן, אלא שהן מתעמלות בחבורה של נשים בלבד, ולעיתים עשוי גבר לעבור ולראות באקראי. במצב כזה אין בכך איסור מן הדין, אלא שראוי במידת האפשר להימנע מכך.
כך ניתן ללמוד מדברי הגמרא והפוסקים לגבי כביסה, שבעבר נשים היו מכבסות על חוף הנהר באופן שיש בו פגיעה בצניעות. הגמרא אומרת שהגברים צריכים להיזהר שלא להסתכל בנשים ובמידת האפשר אפילו לא לעבור שם, אבל לא נאסר על הנשים לכבס בחוף הנהר, אף שיש לעיתים גברים שעוברים ושבים, ומן הסתם לא כולם הקפידו שלא להסתכל. הגמרא אומרת שיש להשתדל לכבס בחצר סגורה, אך לא נאסר לכבס בנהר, ובפועל הדבר היה תלוי בתנאים שבכל מקרה (עי' בגמרא בבא בתרא נ"ז ב; שו"ע חו"מ קס"א, ה', ונושאי כלים שם; וכן במקורות נוספים רואים שנשים היו מכבסות על יד הנהר). בדומה לכך כתבו כמה פוסקים בזמננו, שגם אם המחיצה של ריקודי הנשים בחתונה אינה סגורה לגמרי, בכל זאת מותר לרקוד שם, אף שישנם גברים שעשויים לעבור ולראות את הריקודים.
כאשר מדובר בהסרטה של ההתעמלות והריקודים, זה מצב יותר בעייתי, שכן כאן לא מדובר בראייה אקראית של גבר שיעבור במקרה ליד המתעמלות אלא הסרט מיועד לצפייה, ולכן יש למנוע זאת במידת האפשר.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il