ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

שקית ירקות שנלקחה בטעות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ג סיון תשע"ז

שקית ירקות שנלקחה בטעות


הרב מיכאל יומטוביאן

שאלה:
ביום שישי ערכתי קניות בשוק. כשחזרתי הביתה, מצאתי שחזרתי עם שקית ירקות נוספת שלא קניתי בעצמי. כפי הנראה לקחתי אותה בטעות מאחד הדוכנים בהם עברתי במסגרת הקניות שערכתי. מה עלי לעשות עתה? אציין שאין לי שום אפשרות לדעת מהיכן לקחתי את הירקות.

תשובה:
כתוב בשו"ע (חושן משפט סימן שסו ס"ב): "הרועים והגבאים והמוכסים, תשובתן קשה מפני שגזלו את הרבים ואינם יודעים למי יחזירו, לפיכך יעשו בו צרכי רבים" כלומר השו"ע מונה כמה דוגמאות של אנשים שגזלו ואינם יכולים להחזיר הגזילה לאנשים שגזלו מהם, כגון רועה שרעה את צאנו בשדות אחרים או גבאי של מיסים שגבה מאנשים שונים יותר מהסכום הראוי, כשאנשים אלו רוצים לחזור בתשובה על גזילתם, אינם יודעים למי להשיב הגזילה. במצב זה הפיתרון הוא לתרום את סכום הגזילה לצרכי הרבים, באופן זה סביר להניח שגם הנגזל יהנה מכספו הגזול שהרי גם הוא חלק מהציבור.
גם במקרה שלך זהו הפיתרון! אין דרך להשיב את הגזילה לנגזל, לכן צריך לעשות בסכום הכסף צרכי רבים. שים לב שלא יועיל לתרום את סכום הגזילה לצדקה, שהרי אין זה צרכי רבים ובאופן זה איננו מניחים שגם הנגזל יהנה מהכסף.
למעשה, כשמדובר בסכומים קטנים, אמר לי הדיין הרב אברהם יצחק הלוי כלאב שליט"א שלתרום את הכסף לבית הכנסת באותה עיר זהו פתרון מתאים, שהרי בית הכנסת הוא מקום שהרבים משתמשים בו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il