ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

אמונה- איגרת תימן לרמב"ם | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ח טבת תשע"ח

אמונה- איגרת תימן לרמב"ם


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
הרמב"ם כותב באיגרת תימן:
"והודיענו שכל מי שעמד במעמד הר סיני יאמינו במשה רבנו ובכל מה שאמר, הם ובניהם ובני בניהם עד סוף כל הדורות. והוא אומרו יתעלה ’...וגם בך יאמינו לעולם’. לכך יודע, שכל מי שיצא מהדת הנתונה במעמד ההוא- שאינו מזרע האנשים ההם. וכן אמרו רבותינו ז"ל על כל המסתפק בתורת משה: ’לא עמדו אבותיו על הר סיני’..."

מהי כוונת הרמב"ם? האם כל מי שלא מאמין ב-ד’ באמת לא עמד בהר סיני? זה נשמע לא הגיוני שמשפחות שלימות ושושלות של יהודים לא עמדו בהר סיני כי איזה צאצא שלהם הוא "מסתפק בתורת משה"... (גם יש מדרש שהכהן לע"ז של "פסל מיכה" היה נכד של משה... יוצא שמשה רבינו בעצמו לא היה במעמד הר סיני...)

אשמח לתשובה,
תודה רבה,

תשובה:
שלום רב
ראשית לא כל מי שעובד עבודה זרה לא מאמין במעמד הר סיני. בימי בית ראשון עבדו עבודה זרה למרות שידעו שאין בעבודה זרה אמת.עבודה זרה היתה יצר להתמסר ולחוש בצורה קיצונית ודמיונית כוח מסויים . היה בכך הנאה מיסטית שהיה יצר להמשך אליה.
כוונת הרמ' שמי שאינו מאמין כאשר בישראל באופן כללי יש אמונה אנו אומרים שהוא לא עמד בהר סיני. אולם כשנפגשים עם תופעה רחבה של חוסר אמונה אנו לא נאמר שכל מי שנתפס לתופעה הרחבה הזו לא עמד בהר סיני. רק מי שמנהיג ומוביל ופורץ ניתן לומר זאת. אבל מי שנגרר ולא מצליח לעמוד מול רוח כללית שסוחפת אותו הוא כתינוק שנשבה שהיחס אליו שונה.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il