ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

בנוגע לשישי הזה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ג אלול תשע"ז

בנוגע לשישי הזה


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
אני לא שומרת שבת אך כן בזמן האחרון מנסה לא לצאת בימי שישי (כמובן שתמיד מדליקה נרות וקידוש) הבעיה שלחברה טובה שלי יש יום הולדת ביום שישי הזה, והיא חוגגת במסיבה. שאלתי אותה אם היא יכולה ביום חמישי ואמרה שלא, עכשו השאלה אם אני מנסה להפחית מהיציאות בימי שישי אך כן חד פעמי יוצאת שישי אחד, האם בכל זאת יחשב לי? או שעדיף לי לשקר לה (נגיד אגיד שאני לא מרגישה טוב, כי אני לא שומרת שבת אז לא אוכל להגיד שאני לא יוצאת כי זה לא נעים) ואז לא לצאת ביום שישי גם לא חד פעמי.
תודה רבה מראש

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
צר לי שלא הגעתי לענות על שאלתך לפני יום שישי, וכשאני כותב את התשובה אינני יודע מה היה בסוף, אך בכל זאת חשוב לי לענות על מכתבך ולנסות לעזור.
העזרה כמובן תהיה באופן הכללי ולא על המקרה הפרטי שהיה ועבר ברוך ה'.
אז מה עושים? מצד אחד יש החלטה שאת מאמינה בה, שאת רוצה אותה, ומצד שני ישנם קשיים שמתעוררים, ואני מתאר לעצמי שעוד יעלו כאלו ואחרים.
הקושי מאוד מובן, אך בואי ננסה להסתכל על האופן הכללי ומכך לקבל מפה על המשך ההתמודדויות שמסתבר שיהיו.
כאשר אדם מקבל החלטה זהו צעד מאוד חשוב, צעד שמקדם אותו, אך צעד זה לא מספיק. המון החלטות בחיים של האדם בסופו של דבר נבלעות במהלך החיים ולא נשאר מהן דבר, והסיבה לכך שכדי שהחלטה תהיה משמעותית חייבים את הצעד השני והוא התמסרות לקיום ההחלטה.
להחליט יותר פשוט כי כולנו רוצים דברים טובים, כי כולנו רוצים להיות יותר טובים, אך לקיים זה יותר מורכב, כי כל פעם עולים קשיים, כל פעם עולה התמודדות כזו או אחרת ונדרש שוב ושוב להתמודד.
אך חשוב לזכור, כאשר אדם לא עומד בהחלטות שלו לא רק שהוא לא מצליח להתקדם הוא גם קונה בו מצב של יאוש, שהוא באמת קטן וחלש, שהוא לא באמת מסוגל. וכל החלטה שלא תצליח תוביל למצב הזה. עוד ועוד שכנועים, עוד ועוד יאושים שמשתלטים על האדם.
אז מה כן עושים?
מתמסרים, מחליטים באופן חד משמעי שלא משנה מה, עומדים בהחלטה! גם אם המחיר יהיה כבד, כי זו החלטה שלנו, כי זו האמת שלנו. זהו צעד מאוד משמעותי, שהוא בונה את כל החיים שלנו.
כן להתמסר לגמרי, לחיות את ההחלטה, להקריב למענה, אך ההקרבה הזו היא לא להחלטה אלא לעצם החיים שלנו, זו החלטה מאוד משמעותית, להיות רציניים, להיות מסורים לאמת שלנו.
אדם שמסור לאמת שלו הוא אדם הרבה יותר גדול, הרבה יותר חזק.
זכית בהתמודדות שתפקידה באמת להרים אותך לרמה אחרת, רמה שאת מסוגלת להגיע אליה, שה' יתברך מאמין בך שאת מסוגלת לכבוש אותה.
היי חזקה וקבלי את ההחלטה הנוספת, להתמסר ולהיות מוכנה להקריב כל דבר למען ההחלטה, ואז תגלי שהדברים הרבה יותר פשוטים, ותראי איך דברים מסתדרים ממש בפשטות.
היי אמיתית, אמרי את האמת שלך בלי שתהיי תלויה במה שאחרים יחשבו, וגם אם הם לא יבינו הם יהיו צריכים להתגבר.
אני מאמין בך, ואשמח לעזור עוד בכל מה שאוכל בהמשך התהליך הנפלא שלך.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il