ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

למה ה’ בנה 2 עולמות? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב מרחשון תשס"ג

למה ה’ בנה 2 עולמות?


רבנים שונים

שאלה:
זמן קצר מטריד אותי ואני לא מצליח להבין למה ה’ ברא שני עולמות? ה’ נתן לאדם הראשון להיות בגן עדן, למרות שהוא ידע מהתחלה שהאדם הראשון סופו לעולמנו? היה אפשר שה’ היה שם אותו בעולם הזה וזהו, למה לסבך הכל?

תשובה:
לשאלתך החשובה יש תשובה בשתי רמות. האחת היא עקרונית חינוכית והשניה עניינית. לשאלות בסיגנון "למה ה' עשה?" תהיה התשובה "ככה, כי זהו רצונו!". אם נוסיף ונשאל "מדוע?" תהיה התשובה "לא יודע, לא מבין! אני האדם הקטן לא יכול להקיף את הגיון של מעשי ה'". צריך להזהר שהיחסים בין בורא לנברא לא ישתבשו וצריך להזהר כשנכנסים לחכמת הבריאה שהיא גבוה מעל גבוה שלא לטשטש את היחסים הנכונים. בכל זאת, ממה שאני קצת מסוגל להבין, ואני יודע שאני לא מבין הכל, אני בהחלט יכול לנסות להסביר וזוהי כבר התשובה העניינית.

האדם הגיע לעולם הזה על מנת לרכוש בזכות ולא בחסד את כרטיס הכניסה שלו לעוה"ב וכיון שעוה"ב זה עולם של קרבת אלוהים גבוהה מאוד האדם קיבל עולם של עבודה בו יזכה להגיע לדרגה גבוהה בעולם הבא (בהתאם לעבודתו בעוה"ז). כניסתו של האדם לגן עדן, חטאו, גירושו ובעצם מאז ואילך מסבירים את מציאות חייו של האדם הקרוץ חומר ועלול לנפילה אך גם לגדולה. עולמנו הוא זה המבחין אם נצליח בע"ה או ח"ו לא.

להרחבה בעניין זה כדאי ללמוד את שני ספרי רמח"ל "דרך ה' ", ו"אמונות ודיעות" שעוסקות בבניה של הבנה מסודרת בעניין זה. מומלץ לעשות זאת בשיעורים.

הרב משה אליה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il