ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

דרכה של הציונות הדתית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ז מרחשון תשע"ח

דרכה של הציונות הדתית


הרב מיכאל יומטוביאן

שאלה:
שמעתי כמה חברים מהציבור החרדי שאומרים, שהתקלות הרוחניות שאנו פוגשים בצה"ל בפרט, ובמדינה בכלל מלמדות שדרכה של הציונות הדתית אינה נכונה, הם תמיד אמרו שהשותפות עם החילוניים תביא לדברים שליליים, והנה הם צודקים!

תשובה:
מעשה בזוג נשוי שזכה ונולד לו ילד. כבר בשנים הראשונות לאחר לידתו, ניכר היה שהילד שובב וצריך ליווי והדרכה מהוריו.
האבא שכעס על התנהגותו של הילד אמר לאשתו שהוא מאוכזב מאד מהילד וממעשיו, "ציפיתי לילד טוב ומחונך" אמר לה. האישה לעומתו אמרה לו שהילד צעיר, והיא חושבת שיחד בכוחות משותפים יוכלו להנחיל לו את הדרך הנכונה. בעלה לא קיבל את דבריה ויום אחד לאחר מעשה קונדס של הילד, פשוט ברח מביתו והשאיר את האם לבדה להתמודד עם חינוכו של הילד.
אמו של הילד התקשתה בחינוכו של הילד לבדה, היא היתה צריכה לדאוג לפרנסתו, להיות בקשר עם מחנכיו, לדאוג לו לחוגים, להשגיח עליו בשעות הפנאי שלא יסתובב עם חברים שאינם הגונים ועוד ועוד... משימות רבות שנפלו על כתפיה ללא עזרת בעלה.
כעבור כמה שנים כשהגיע הילד לגיל נערות היה שובב וחצוף מאין כמוהו. ניכר היה עליו שגדל ללא יד מכוונת של אביו וללא שותפות מצידו, ניכר היה שאימו לא הצליחה להגיע ולרפא את כל משובות נעוריו, היא פשוט היתה לבד.
באחד הימים, לאחר כמה שנים שהאב לא פגש את בנו, הזדמן לעיר בה מתגוררים אשתו ובנו, האב פגש את בנו בשיא חוצפתו, עושה מעשים שלא יעשו! פנה האב לאשתו ואמר לה, אמרתי לך בעבר שאין סיכוי להצליח בחינוכו של ילד זה! הוא שובב וחוצפן חסר תקנה! ענתה לו אשתו, אילו היית משתתף איתי בחינוכו של הילד, אילו היית נושא עימי בעול גידולו, בננו היום היה אדם אחר, מחונך יותר ולא חצוף. אתה בחרת לברוח מהתמודדות עם גידולו וכעת אתה מתלונן שאינו מחונך!?
עוד הוסיפה האשה ואמרה, אני לא מוותרת לבני, אני אומרת לו שמעשיו אינם ראויים, איני שותפה להם, ובעז"ה האמון שאני נותנת בו, ההסברים שאני מסבירה לו והתבוננותו של בני על העמידה הנחושה שלי על עקרונותי תצעיד אותו בבוא העת בדרך הנכונה.

נראה לי שהדברים מדברים בעד עצמם. ישמע חכם ויוסף לקח.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il