ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

שאלת דרך | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"א אדר תשע"ח

שאלת דרך


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
איני אדם מאמין אך אני כן חושב שהדת מספקת תשתית נכונה לחיים שבנוים על אמת לכן בתור אדם חילוני אני מחפש דרך אמת,
לפעמים אני מרגיש שלא רק שלאנשים אין את האומץ ללכת בדרך האמת אלא הם אפילו אינם מודעים לה
לכם יש עין שכל הזמן משגיחה עליכם ויש לכם תשתית שמתאימה ללכת בדרך האמת וכל מה שיש לי זה את העין שלי שמשגיחה עליי אז אומנם אני הופך ליותר חזק כשאני הולך לבד בדרכי אך זה מביא אותי לשאלה האם יהיה גם אושר או רק תובנות ללא שיח והרי למה תובנות אם הם נשארות רק אצלי, מבחינתי זה הטעם
ואני יכול להמשיך לאכול אך השרדות אינה מטרה שהייתי שם לעצמי בסופו של עניין אז אם יש לך הצעה לתשתית בישביל חילוני כמוני?

תשובה:
שלום רב
כל אדם באשר הוא אדם שרוצה להעמיק בחייו ולתת להם משמעות ימצא את החלקים בהם הוא מיוחד. הפסוק אומר מותר האדם מן הבהמה אין. אדם ללא מאמץ מיוחד עלול לאבד את המיוחדות האנושית שבו. כשאדם דומה לבהמה אז הוא נהיה גרוע מבהמה. כשם שצמח שמאבד את כוח הצמיחה שלו מרקיב ונהיה גרוע מהדומם. כך אדם שמאבד את המיוחדות האנושית שלו היא נהיה אף פחות מן הבהמה.
לכן העיקר הוא למצוא את הנקודות בהם האדם הוא מיוחד מהבהמה. מה מייחד אותו כאדם. המייחד אותנו כבני אדם זה הרוח שיש באדם. אדם הולך ומתקשר לחלקים שאינם נוגעים לחושים שיש גם לבהמות אלא לחושים הרוחניים שבו. זו הנקודה הראשונה. הדבר השני שמייחד אותנו כבני אדם זה היכולת להיות טובים. אדם יכול לבחור בין טוב לרע. הבהמה פועלת באינסטיקנטים ללא יכולת בחירה אמיתית. אולם האדם יכול לבחור בין מעשים העושים טוב לעצמו ולכל שאר ההויה והסביבה שלו לבין רע. האדם מיוחד בכך שיש בו רצון לעשות טוב. ההתרוממות המוסרית בה האדם לא נכנע לנטיות הבהמיות שבו שממקדות אותו רק בצרכים שלו והוא רק את עצמו היא מעלתו של האדם.
אדם שהוא מעם ישראל ראוי שיתבונן מה המשעות של היותו חלק מעם ישראל. מה מייחד את עם ישראל. ואנו אומרים שעם ישראל מיוחד בכך ששני הדברים המיוחדים שיש לאדם שיש לו יכולת בתחום הרוח ובתחו המוסר הדברם האלו מפותחים בעם ישראל מכוח קשר מיוחד שיש לעם הזה עם האמונה והקשר שהוא חש כלפי הסיבה הראשונה כלפי הקב"ה שהוא מקור הקדושה [הרוח] ומקור הטוב] ככל שאדם ימצא את החלקים הישראליים שבו שגורמים להתפתחותו בדברים אלו כך תהפך להיות הישראליות חלק מעצמיותו.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il