ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

דיני ממונות בתחבורה ציבורית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד סיון תשע"ח

דיני ממונות בתחבורה ציבורית


הרב משה מאיר אבינר

שאלה:
ב"ה


שלום הרב,

1.מה הדין לגבי מקרים בהם מכונת התשלום של נהג האוטובס אינה עובדת או שמכונת התשלום לא מצליחה לקרוא את הרב קו, ומסיבה זו או מסיבות אחרות שאינן ידועות לי, הנהג מעלה את הנוסעים ללא תשלום. האם עליי לשלם בכל זאת? האם יש כאן גזל?
2. נסעתי באוטובוס והנהג אמר לשלם בפעם אחרת כי לא היתה לו מכונה, האם מחובתי לעשות כן?
3. יש לי חופשי חודשי של איזור מסוים. קרה שעליתי לאוטובוס בין עירוני והחופשי חודשי איפשר לי לעלות, למרות שזה חופשי חודשי עירוני בלבד. הנהג אמר לי ש"זה בסדר" ושאעלה בלי לשלם. האם עלי לשלם בכל זאת?
4. לגבי המקרה שבסעיף 3, אם זה יקרה שוב, האם חובה עליי להסב את תשומת ליבו של הנהג לכך ולשלם בכל זאת או שאני יכולה "להנות מהטעות"?
5. זכור לי שאני חייבת מספר ניקובים לרכבת הקלה בירושלים, כנראה שעליתי בטעות בלי לשלם או משהו כזה. מאז היתה עלית מחירים. האם לשלם לפי התעריף הנוכחי? האם זה לא ריבית?
6. נהג אוטובוס חייב אותי על נסיעה מסוימת בטעות ואמר לי ללכת להזדכות על נסיעה זו. ברם מסתבר שמדובר בטירחה גדולה. ללכת למשרדי החברה, להוציא אישור, לחזור לנהג, להזדכות וכו. האם אוכל להמיר את אחד הניקובים שאני חייבת לאותה חברת אוטובוסים באותו ניקוב שירד ממני בטעות ? מדובר על אותו סכום בדיוק..
אותה חברה, אותה נסיעה , אותו סכום..


תודה רבה וסליחה על האריכות.!!

תשובה:
שלום וברכה:
שאלתי את הנהלת "אגד" האם יש לנהג סמכות לפטור מתשלום והם ענו לי שאין לו סמכות זו (לגבי חברות אחרות יש לשאול אותם), אך ישנו חוק של משרד התחבורה הפוטר את הנוסע מתשלום אם מכשיר התיקוף אינו עובד ( נוהל אוטובוסים תקולים 5).
וזה לשונם: "א) ברצוננו להביא לידיעתך על כך שבמידה ומכשיר התיקוף אינו עובד, אין צורך בתשלום. ב) לנהג אין סמכות "לפטור מתשלום" בעבור נסיעה. ולכן במידה ולא בוצע תשלום בעבור הנסיעה יש להגיע לאחת מקופות של "אגד" ולשלם בעבור הנסיעה.
חברת "אגד" מאחלת לך נסיעות טובות ובטוחות. ב ב ר כ ה, עוז אינה, מחלקת פניות ציבור".
לכן בכל תקלה הקיימת במכשיר אין עליך חיוב ללכת לשלם בנסיעה אחרת גם אם הנהג דרש ממך זאת.

לגבי שאלה 4 יש לגשת לנהג והסב את תשומת ליבו כדי שיתקן את התקלה אך אין לך חובה ללכת לשלם שוב. (החיוב מצד השבת אבידה שהרי כך חברת האוטובוסים מפסידים כסף).

לגבי שאלה 5. החוב הממוני נקבע לפי שעת ההנאה מהנסיעה ולכן החיוב הוא ע"םפ הערך שהיה אז. (לגבי איסור ריבית, אם אדם משלם יותר כיוון שאין אפשרות לשלם, או שזו טירחה לשלם ע"פ שיעור חיובו אין בזה איסור ריבית).

6) ניתן.

בברכה:
הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il