ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מודעא רבה לאורייתא | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח אדר ב' תשע"ט

מודעא רבה לאורייתא


הרב חיים שרייבר

שאלה:
שלום לרב. רציתי לשאול מה אומר הביטוי "מודעא רבה לאורייתא" , ואיך הוא קשור לפורים תודה רבה!

תשובה:
שלום
בגמרא במסכת שבת (דף פח/א) נאמר:
"ויתיצבו בתחתית ההר" - א"ר אבדימי בר חמא בר חסא מלמד שכפה הקב"ה עליהם (-על בני ישראל) את ההר (-הר סיני) כגיגית ואמר להם אם אתם מקבלים התורה מוטב ואם לאו שם תהא קבורתכם א"ר אחא בר יעקב מכאן מודעא רבה לאורייתא אמר רבא אעפ"כ הדור קבלוה בימי אחשורוש דכתיב (אסתר ט, כז) קימו וקבלו היהודים קיימו מה שקיבלו כבר.
המודעה היא מושג משפטי הקובע שאם מאיימים על אדם לעשות פעולה קניינית בעל כרחו, כגון שהכריחו אותו למכור את ביתו, יכול הוא להצהיר לפני כן בפני עדים, ובכך לבטל את תוקפו של שטר מכירה עליו חתם בעל כרחו.
אומר רבא כיון שהקב"ה "הכריח" את ישראל לקבל את התורה תחת איום של "שם תהא קבורתכם" יכולים ישראל לומר שלא מגיע להם עונש על אי קיום התורה שהרי קבלת התורה היתה בכפיה ולא ברצון ואין הם מחוייבים אליה.
מציינת הגמרא ש"הדור קבלוה בעת אחשוורוש שנאמר "קיימו וקבלו היהודים וגו, קיימו מה שקבלו כבר. בניגוד למתן תורה בהר סיני שקבלו ישראל את התורה בכפיה, בפורים קבלו ישראל את התורה מרצון בכך שהוסיפו עליהם עוד מצוה (קריאת מגילה ושאר מצות פורים) הראו כמה נוח וטוב להם קיום התורה והמצוות והם חפצים ורוצים בכך. קבלת התורה הושלמה בימי חג הפורים.
יום טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il