ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

קשיים במכירת חמץ | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ז ניסן תשס"ה

קשיים במכירת חמץ


הרה"ג זלמן מלמד שליט"א

שאלה:
אנו משפחה דתית אולם יש מספר חילוקי דעות לעניין מכירת חמץ - אבקש תשובה מהירה עד כמה שניתן זה מאוד חשוב לי .
אבי היקר איבד את אחותו ואת סבתו בשואה מהמשפחה המצומצמת וכן קרובי משפחה נוספים .
הנ"ל קשור לשאלה על מכירת החמץ, מכיוון שאבי סבל מעיתות רבות של רעב בזמן המלחמה כשהוא והמשפחה נדדו עד הגיעם לישראל וגם כאן המצב בהתחלה היה קשה -( מעברות וכד’ ) - היום ברוך ה’ אין מצב כזה אולם קשה מאוד לאבי לזרוק אוכל או להשמידו בצורה כלשהיא - אבי טוען שאם מוכרים את החמץ אזי אפשר למכור הכל - השנה נשארו לנו : חצי חבילת קורנפלקס , חצי קופסת אבקת מרק עוף, תבלינים למיניהם וחבילת פסטה סגורה - אני טוענת שיש להוציא הכל ואסור להשאיר דבר, אולם אבי אומר שהוא מכר את החמץ ואפשר להשאיר בבית בארון סגור. אני לא יודעת מה לעשות, מצד אחד מצוות כיבוד הורים מאוד חשובה לי ואני לא רוצה לסתור את דבריו או לעשות משהו מאחורי גבו חלילה (כמו לזרוק החמץ הנ"ל ) -, מצד שני האם מותר להשאיר את הנ"ל בבית בפסח ?
ואם אסור, כיצד אשכנע את אבי לזרוק / לשרוף החמץ הנ"ל? הוא מתעקש נחרצות שאין צורך להשמיד הנ"ל. כאמור אבי עשה מכירת חמץ, אך למיטב ידיעתי חמץ גמור אסור להשאיר. מה עושים ?

תשובה:
מי שמוכר בלב שלם את החמץ לגוי יש לו על מי לסמוך והמכירה תקפה. אמנם המהדרים נמנעים מלמכור חמץ גמור. אך מי שרוצה לסמוך על המכירה עושה כדין. לכן עדיף לא להתווכח עם האבא ולתת לו למכור את החמץ. אם רצונך להדר תמנעי מלאכול אחר הפסח את החמץ הגמור שנמכר. אך לגבי אבקת מרק ותבלינים אין צורך להחמיר.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il