ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

קלות ראש בישב"ץ | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ג אלול תשס"ה

קלות ראש בישב"ץ


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
הרב כתב בתשובתו לשאלה "הפרדה בעזרא- המשך" שאנו מתירים חברה מעורבת במקום שבו אדם לא הולך בשביל להקל ראש עם בנות, ובהסתמך על כך מתיר הרב לקיים ישב"ץ מעורבות, אך לפי מה שאני רואה כשבחורים הולכים לישב"ץ הם יודעים שלא כל הזמן תהיה רצינות, ועד שהישב"ץ תתחיל ולאחר שתיגמר תהיה קלות ראש, וגם במהלך הישב"ץ קשה או כמעט בלתי אפשרי לשמור על רצינות.
עם מעט רצון לשנות יוכלו הבחורים לעשות ישב"ץ נפרדות, ולכן לענ"ד זה דומה למקרה של שני רחובות שבאחד מהם יש דברים לא צנועים וצריך ללכת מהרחוב השני.

תשובה:
עיקר האיסור הוא קלות ראש עם הבנות וסביב הקשר בין הבנים לבנות. אם יש קלות ראש בין הבנים ללא התייחסות לבנות אין בכך איסור. העיקר שהבנים לא ישחררו את עצמם ולא יעשו רושם על הבנות. יש להבחין בין שמחה ועליזות לבין קלות ראש. ההבחנה דקה אולם אנו סומכים עליכם שתדעו להבחין בין המותר והאסור. אדם עם חוש מוסרי יכול להרגיש את הבדל. אם לא יודע להבחין אזי יטה לצד האיסור.
האם ניתן לעשות ישיבות נפרדות בצורה שלא יפגע בסניף נתון לשיקול המרכזת. אני סומך על המרכזות שיש בם יראת שמים וידעו לשקול את מכלול השיקולים. בכל אופן אין הוראה גורפת המחייבת את הישיבות להיות מעורבות. ואין הוראה גורפת האוסרות את כל הישיבות.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il