ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
עזרו לנו להמשיך בהפצת התורה. אנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד!

דתי בחו"ל או חילוני בארץ | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח שבט תש"ע

דתי בחו"ל או חילוני בארץ


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
היה לנו דיון במשפחה מה עדיף עפ"י התורה: להיות דתי בחו"ל או חילוני בא"י. היו שאמרו שעדיף להיות חילוני בא"י, שכתוב במפורש שא"י שקולה כנגד כל המצוות, ועוד שכתוב שכל הדר בחו"ל כאילו עובד עבודה זרה. והיו שטענו מנגד שלא ייתכן לומר זאת, וודאי שאי אפשר להגיד שהבעש"ט שהיה בחו"ל ומעולם לא היה בא"י מעלתו פחותה משל בני סלע, למשל.

ולגבי ראיות הטענה הראשונה, שהרי גם כתוב תלמוד תורה כנגד כל המצוות, ועוד שאם להבין ממש כפשוטו שכל הדר בחו"ל כאילו עובד ע"ז, אז הרי לא היה מקום להתיר לצאת לחו"ל לצורך זיווג פרנסה ועוד, וודאי שלא ייתכן לומר על כל רבותינו גדולי הדורות, הגאונים הראשונים והאחרונים שהיו עובדי עבודה זרה, אפילו בכאילו.

אשמח לקבל תשובה בנושא.

תשובה:
השאלה היא שאלה גדולה. מה שמצאנו גדולי ישראל שהיו בחו"ל לא עונה על השאלה. הרי ודאי שגדולי ישראל לא חששו מכך שלא יקיימו מצוות אם יעלו לארץ. מה שהם לא עלו או משום שהיו ממש אנוסים או משום שהם היו בזמן גלות שנגזר על כל עם ישראל להישאר בחו"ל והם לא רצו לעזוב את הקהילות שלהם.

לגופו של עניין, השאלה דומה לשאלה האם להעדיף את האבא או את האמא. כל דבר יש בו ערך עצום. ארץ ישראל היא הגוף הלאומי הכללי שלנו. כמו שאדם לא יכול לחיות בעולם הזה רק עם נשמה, הנשמה צריכה חיבור לגוף, כך עם ישראל בכדי להתקיים צריך שיהיה לו גוף. כל הקיום של עם ישראל בגלות היה קיום ניסי.

עתה שהקב"ה מאפשר לנו להיות בארץ ישראל אי אפשר להישאר בחו"ל משום שכבר אין את הנס של הקיום של עם ישראל בחו"ל. בדורות קדומים עם ישראל החזיק מעמד בחו"ל אולם עתה עם ישראל בחו"ל הולך ונעלם, בעיקר על ידי התבוללות.

מה שחז"ל אומרים כל הדר ..., זה במובן שההשגחה בחו"ל היא דרך מזלות לעומת ארץ ישראל שההשגחה היא באופן פרטי.

מעלת ארץ ישראל הולכת ונהית מרכזית ככול שהגאולה הולכת ומתפתחת.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il