ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

התורה מיוחדת? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ אייר תשע"א

התורה מיוחדת?


הרב שמואל אליהו

שאלה:
כיצד אומרים שהתורה על טבעית וכלשון האור החיים בפרשת כי תבוא "היו משתגעים ומתלהטים אחריה" כאשר בפועל רואים שכמו כל חכמה יש הרבה אנשי מעשה שלא מתחברים ולא אוהבים כגון שבבניקים והרבה אנשים בכלל. אם כן יש כאן חכמה ככל החוכמות שאינה מתאימה לרובא דעלמא שהם יותר מעשיים והגם שהם יהודים?

תשובה:
ישנה תפילה שאנו אומרים בדרך כלל בשבתות ובחגים: "שים חלקנו בתורתך". פירוש התפילה, שנזכה לקבל את החלק שלנו בתורה. הרבה מאוד אנשים שנחשפים לחלק שלהם בתורה הם מאוד שמחים ואוהבים את זה. אם אדם לומד בתורה חלק שלא שייך אליו הוא לא מתחבר ומרגיש שזה לא מדבר אליו ולחייו ומשעמם אותו. אבל אם מדברים על החלק שלו בתורה, הדבר שמעסיק ומעניין אותו ומה התורה אומרת על הנושאים שמעסיקים אותו הוא באמת יתלהט לגמרי באהבת התורה.

אני אומר זאת מניסיון, שכאשר פוגשים אנשים שמגדירים את עצמם כלא שייכים לתורה, אך כאשר מדברים איתם על הנושאים שלהם ומראה להם את הקישור בתורה, הם לא רק המומים אלא כועסים על עצמם או על אחרים - "איך זה שלקחו להם את התורה שכל כך משמעותית".

בשביל למצוא את התורה המתאימה לאדם יש כמה דברים.
קודם כל, "אין אדם לומד אלא במקום שליבו חפץ". לפעמים ההורים שמים את הילדים במקומות שלא מתאימים להם, וזו טעות.

דבר שני, צריך למצוא את האנשים שאדם יכול ללמוד מהם.

דבר שלישי, צריך למצוא את החלק של האדם. יש אנשים שיותר מדבר אליהם הלכה, ויש שיותר מדבר אליהם אגדה, ויש שמתאים להם יותר פנימיות, יש רוצים ללמוד את הצד המדעי של התורה או את הצד האמוני וכל אדם ומקומו.

יש סיפור מתקופת האריז"ל על אחד החכמים, דומני המהר"ם אלשיך הקדוש, שרצה ללמוד ממנו את תורת הקבלה והוא אמר לא שזה לא שייך אליו. ולאחר שהתעקש קבע שיחכה לו בזמן מסויים והם יעברו שם, ואם יחכה לו ילמדו יחד. ואכן הוא הגיע לשם, אבל נפלה עליו תרדמה, מתוך שעמום שזה לא דיבר אליו, כי זה לא היה שייך אליו.

כששלושת הדברים הללו קורים אדם אמור להיות "אוהב תורה", ובפועל כך אנו רואים בחוש.

זה קשור גם ל"עמל תורה", שצריך להתאמץ ולא לחכות שהכל יגיע ישר לפה. כך מצינו ברבי יהודה בר אילעי שבתנאים לא תנאים - שישה המתעטפים בטלית אחת ועוסקים בתורה, של עוני גמור ושמד מצד הרומאים, ובכל זאת ישב ועסק ולימד תורה לרבים.

שוכתב מתוכניתו בערוץ 7

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il