ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

רווח של סוחר תכשיטים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י מרחשון תשע"ב

רווח של סוחר תכשיטים


כולל דיינות פסגות

שאלה:
שלום לרב,

ראיתי פרטי ההלכה שקשורים להונאה והיה כתוב שלגבי דברים שהם לא בסיסיים מותר להרוויח ללא הגבלה - יותר משתות. האם הדבר תקף גם לגבי סוחר שקונה? האם יוכל גם לקנות במחיר זול?
לדוג', המוכר לא יודע את שווי התכשיט אז הסוחר אומר לו אני אתן לך כך וכך. האם ישנו הבדל אם המוכר יודע את השווי או לא?
האם זה דומה למכירה שהמוכר יכול למכור את התכשיט במחיר גבוה משתות האם יש הקבלה בין המכירה לקניה?
ישנו הבדל בין אשכנזים לספרדים?
זה מסחר ומי שבא אל הסוחר לדעתי מודע למצב הזה בראש שהסוחר ירצה להוריד אותו הכי נמוך במחיר ולמכור בהכי גבוה.

תשובה:
שלום וברכה

דיני הונאה, כמו כל מצוות התורה, תקפים בימינו בדיוק כמו שהיו תקפים בכל הדורות. ופסק השו"ע (בחושן משפט סימן רכז' סע' א'): "שאסור להונות את חברו בין במקחו בין בממכרו ואיזה מהם שאינה בין לוקח בין מוכר עובר בלאו", ולא מצינו שום חילוק בין מצרך בסיסי למצרך אחר.

אמנם בעולם המסחר בימינו אין מחיר מדויק לכל מצרך לכן לא כל מי שמעלה מחיר עובר על איסור אונאה. במוצרים שיש להם מחיר אחיד כמו לחם, דלק וכד' ברור שאם העלה את המחיר ביותר משתות (שישית) המקח בטל ומחזיר לו את הכסף. אך במוצרים רגילים, שיש מקומות שמוכרים בזול ויש שמוכרים ביוקר, מותר למכור בכל מחיר שהוא סביר ביחס לשוק.

לדוגמא: תכשיט שנמכר בין 500 שקלים ל1000 מותר למכור אותו בכל טווח המחירים, אך אם תמכור אותו ב-1300 שקל זה כבר יהיה אונאה והמקח בטל. כמו כן, אם המוכר לא יודע את המחיר בשוק ואתה אומר לו מחיר שהוא זול מהשוק זה גם שקר וגם אונאה כי אתה יודע שזה לא המחיר. אבל אם תאמר לו מחיר בתוך טווח המחירים הנורמלי, גם אם זה מחיר זול מהממוצע זה בסדר כיוון שזה דרכו של מסחר שהקונה מנסה להוזיל את המוצר, כמובן ללא רמאות או הסתרת העובדות.

בברכה,
הרב אריאל איגרא


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il