ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

נקניק, נקניקיה ופסטרמה עשויים מדגים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ל ניסן תשע"ג

נקניק, נקניקיה ופסטרמה עשויים מדגים


הרבנות הראשית לישראל

שאלה:
אני משגיח במלון והביאו למלון מוצרים חדשים נקניק, נקניקיה ופסטרמה עשויים מדגים. המוצרים הנ"ל נראים, טעימים ומריחים כמו מוצרים בשריים האם מותר להגישם לאורחים הרי יתכן שיגישו אותם בבר עם מוצרים בשריים?

תשובה:
ב"ה
שלו-ם וברכה,

ישר כח לערנות.

ידועה ההלכה שנפסקה בשולחן ערוך (יורה דעה קט"ז, ב-ג): "צריך להזהר שלא לאכול בשר ודג ביחד מפני שקשה לצרעת". בפתחי תשובה (ב') הביא בשם השבות יעקב שהאיסור הוא גם על דג עם אווז או עוף. יש להוסיף שהט"ז מביא מהדרכי משה שמשום שחשש הסכנה חמור יותר מאיסור לכן לא בטל אפילו בשישים (אולם יש חולקים על כך כמובא בפתחי תשובה).

מכאן שברור שאין לגרום למכשול, שהרי אורחי המלון יכולים לטעות ולאכול את מוצרי הדגים עם בשר כי יחשבו שגם הם מיוצרים מבשר שהרי בזמן שמגישים אותם אין סימן שהם מיוצרים מדגים וההדפסה על האריזה החיצונית שהם מיוצרים מדג לא תמנע את הטעות. [כמו שהמייעץ עצה לא טובה עובר על האיסור(ויקרא י"ט, י"ד):" וְלִפְנֵי עִוֵּר לֹא תִתֵּן מִכְשֹׁל " כך גם הגורם לאדם לאכול דבר שמביא לידי סכנה עובר על איסור זה. האיסור מתייחס למכשיל שהם עובדי המלון וגם לגורם לאחר להכשיל שהוא המפעל המייצר שגורם לעובדי המלון להכשיל ולעבור על הלאו (מובן מיורה דעה קנ"א, ה' ומתו"ס: לעובד כוכבים, עבודה זרה ט"ו:).]

בברכה,
הרב חגי בר גיורא


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il