ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הסבר מקורי למאמר הדור | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א תשרי תשס"ה

הסבר מקורי למאמר הדור


הרב אליעזר מלמד

שאלה:
מדוע רבים מבינים כי מאמר ’הדור’ של מרן הראי"ה קוק זצ"ל עוסק בחלוצים שיישבו את הארץ ולא בכלל היהדות העולמית כפי שנכתב ב’רביבים’?

תשובה:
רבים מלומדי מאמר 'הדור' שנולדו והתחנכו בארץ גדלו על ברכי האתוס החלוצי. הם קראו ספרים על מסירות נפשם של החלוצים וגבורת הלוחמים, שרו עליהם שירים, המחישו את מעשיהם במחזות, ועל כן כשקראו את מאמר 'הדור' היו בטוחים שהם הם האידיאליסטים עוזבי הדת שעליהם הרב קוק כתב.

אמנם, המציאות היא שרק כחצי אחוז מהעם היהודי חי אז בארץ, ועיקר דבריו של הרב מכוונים לכל המוני היהודים שבגולה, שרבים מהם חיו בחיבוטי נפש נוראים, מהם בעלי כשרונות מופלגים שחוללו מהפכות בכל תחומי החיים, וקיוו לתקן את העולם. אין בכוונתי להמעיט בערכם של החלוצים, שבזכות עיסוקם במצוות יישוב הארץ זכו לראות ברכה יתרה בעמלם. אולם אסור לצמצם את האופקים ולראותם כמייצגים היחידים של הדור המורד והחילוני. מבחינת היכולת, הכישרון והחזון - בני הגולה היו רבים ומוכשרים מהם לאין שיעור. יש להרחיב את האופקים של בני הנוער, ללמדם היסטוריה יהודית, לספר על כל קהילות הגולה, על ההישגים ועל המשברים, ומתוך כך יוכלו להבין יותר את יחודו וייעודו של העם היהודי, כדברי מרן הרב קוק במאמריו.

לשיעורו של הרב בנושא לחץ כאן.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il