ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

המשך הבירור על ריבית להורים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה סיון תשע"ד

המשך הבירור על ריבית להורים


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
תודה על התשובה המהירה.
קצת קשה לענות על השאלה ולהגדיר את הבעלות באופן מדוייק.
אך לענ"ד נראה שהרכב הוא שלנו לחלוטין - אנחנו שילמנו את כל הסכום, להורים אין כלל רשיון בתוקף מפאת הגיל. לכן נראה שהרכב הוא שלנו והרישום הוא פורמלי בלבד, כי רק הם יכלו לקבל את ההלוואה ממשרד הבטחון, כהורים שכולים, ולא אנחנו. הם גם מעוניינים שיהיה לנו רכב משלנו.

מה שחשוב לציין הוא שמכיון שאין להורים רשיון נהיגה והרכב נקנה עבורנו, אזי כתנאי לקבל את ההטבות ממשרד הבטחון, אשתי ואני חתמנו על הצהרה לפיה אנחנו מתחייבים להסיע את ההורים לכל מקום שיצטרכו, לרבות טיפול רפואיים. זו הצהרה בעלת משמעות שכן ללא רכישת הרכב, ההורים היו מקבלים החזרים מסויימים על נסיעות וכד’, וכעת אינם מקבלים החזרים עקב החתימה הזו שלנו. כל זה בעצם "כובל" אותם ואותנו יחד לרכב בצורה כלשהיא. תנאי נוסף שהיה קיים הוא שאנחנו נגור בקרבת מקום להורים, וזה אכן מתקיים.
בתקווה שזה מבהיר את הסוגיה יותר.
ישר כח ושוב תודה.

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "שאלה אישית"

תשובה:
שלום וברכה,
לפי התיאור שלכם, אתם הבעלים של הרכב, ולכן אין בתשלום שלכם להורים או בהסעות שהנכם מחויבים להורים כל איסור של ריבית, כיון שהעברת המכונית אליכם נעשית דרך מכר, התשלום שלכם אליהם הוא תשלום עבור קניית המכונית.
כפי שנפסק ביורה דעה סימן קעג שאין איסור בהוספת ממון עבור המתנת המעות כאשר הדבר נעשה דרך מכר, בצירוף שני תנאים: א. שלא יוצגו שני האפשרויות במקביל: מחיר זול עכשווי, מול מחיר גבוה עבור המתנת מעות. ב. הסכום הנוסף עבור המתנת המעות אינו סכום גבוה עד שברור לכל שהוא ניתן עבור המתנת המעות. (במקרה שלכם שהרכב נקנה ללא המיסוי הרגיל במדינה, ובהלוואה מיוחדת עם ריבית נמוכה ביותר, נראה שמתקיים תנאי ב, הנ"ל)
בברכה,
הרב מרדכי גרוס.

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il