ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

וועד בית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ב שבט תשע"ו

וועד בית


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
שלום כבוד הרב,
בבניין שבו אני גר אני משמש כוועד בית.
בעקבות סכסוכי שכנים קודמים, לא היה וועד בית בבניין, אך הגעתי להסכמה עם הדיירים שנתחיל דף נקי - אני לא גובה חובות קודמים שיש לדיירים ומצד שני הם לא באים אליי בטענות על נזקים שקרו בעקבות הזנחה שהייתה לפני הקמת הוועד.
כחלק מהשיקום של הבניין התחלתי לגבות כספים מבעלי הדירות לאיטום הגגות של הבניין. לאחר איטום הגגות, הדיירת באחת הדירות העליונות שפצה על חשבונה את הנזקים שהיו לה בעקבות הנזילות שהיו לה במשך שנים.
לאחר כמה חודשים טענה כלפי הדיירת שיש לה עובש בעקבות נזילה ואני צריך לתקן גם הנזילה וגם לשפץ את הנזק. אמרתי לה שהיא צודקת, ומהרתי להזמין את בעל המקצוע. בסופו של דבר התברר שהעובש לא נוצר כתוצאה מנזילה, אלא כתוצאה מתופעה שנקראת "עיבוי" (כאשר יש הפרשי טמפרטורות גבוהות ישנה לחות על התקרה שיוצרת את העובש). באותה הזדמנות הציע בעל המקצוע פתרונות שונים ואחד מהם: צביעה בצבע שהוא נגד עובש.
כעת הדיירת באה אלי בתביעה שאני צריך לממן מכספי הוועד את הצביעה הזו.
אני טוען שזה לא בתחום אחריותו של הוועד. שהרי כמו שהוועד לא אמור לממן את הוצאות המיזוג הרבות שיש לדירות העליונות, כך גם הוא לא אמור לממן את זה. מה גם שצביעה כזו מחזיקה לשנה שנתיים וזה לא סביר שנעשה צביעה כל שנה-שנתיים (מן הראוי לציין שלכאורה לא צריך לעשות צביעה מלאה של הבית, אלא בחלקים מסוימים)
מי צודק ע"פ דין תורה? האם יש הבדל בין דין תורה לחוק במקרה זה?
תודה רבה

תשובה:
שלום וברכה,
אי אפשר לפסוק בדיני ממונות, ללא לשמוע את שני הצדדים, ולכן אני כותב דברים כללים, ביחס לשאלתכם. ואם לא תצליחו להתיישב בדבר, פנו לדין תורה.
על פי דין תורה, הוועד\תושבי הבניין, אחראים רק על איטום נכון של הגג. ולא על הפרשי הטמפרטורה הגורם לעובש.
כמדומה לי שכך גם נהוג, וכן ע"פ חוק. אלא שאין בטוח בזה.
בברכה,
הרב מרדכי גרוס.

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il