ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

איך מחזירים את המשפחה בתשובה? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א סיון תשע"ו

איך מחזירים את המשפחה בתשובה?


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום רב, לאחרונה אני מתחזקת ממש ב"ה, ובדרך של ההתחזקות גיליתי עד כמה נורא הגיהנום ושמי שאינו שומר שבת ומחלל את שם השם ושופך זרע לבטלה נידון לגיהנום לנצח (לפי הזוהר הקדוש). ומאז אני מנסה לברר אם זה נכון וחלק אומרים לי שלא כי לא ידח ממנו נידח ולא לנצח יריב ולא לעולם ייטור, וחלק אומרים לי שכן לנצח.. אז יש לי שתי שאלות, האחת - הוא יכול להיות לנצח?
ושתיים, איך אפשר להתחזק בדת ובכלל להמשיך לחיות כרגיל כשהמשפחה שלך לא שומרת כ"כ ואתה יודע מה יהיה העונש? זה מצער אותי ואני חושבת רק על זה כל היום, כי אני ממש קשורה אליהם.. איך אני יכולה להחזיר אותם בתשובה? אני מתפללת על זה כל כך הרבה באמת אבל כרגע כלום לא משתנה ..
תודה רבה !

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
מאוד שמחתי לשמוע על שזכית לעבור תהליך נפלא, תהליך של התחזקות רוחנית, זה ממש נפלא. התהליך הזה הוא אחד מהדבירם הכי נפלאים בעולם, ממש תהליך של פתיחה לעולם חדש, עולם מלא קסם, מלא עונג ופלא, ולכן אדם שעובר תהליך כזה חשוב שיחיה מתוך שמחה גדולה, מתוך עונג גדול מהדברים שהוא זוכה בהם.
זכית, וחשוב תמיד להודות לה' על מה שזכית.
פעמים רבות כמו כל דבר גדול וחשוב, באים יחד איתו גם קליפות, מחשבות שהן הורסות הרבה מאוד, שהן ממש גורמות לשמחה לברוח מהאדם, ומורידות את האדם להיות שקוע בדברים הפחות טובים, הפחות מחזקים ומשמחים. במצבים אלו חשוב שהאדם יטפל בדברים בקצרה ויזכור שהעיקר הוא להתמקד בדברים הנכונים, ואת שאר הדברים להפסיק להתעסק איתם.
זכית בתור בת להיות בתהליך נפלא, וכל הנושא של הוצאת זרע לבטלה לא שייך אצלך. לכל אחד יש את ההתמודדויות שלו, וזו התמודדות של גברים ולא של נשים. יחד עם זה פעמים שמפגש עם ביטויים לא פשוטים של גדולי ישראל גורמים לאדם חולשה, למרות שודאי שלא זו הייתה המטרה של גדולי ישראל שכתבו את הדברים.
ה' יתברך אוהב כל אחד ואחת בעם ישראל אהבה עצומה מאוד מאוד. וכל מה שה' יתברך עושה זה רק בשביל שאנחנו נזכה להתקרב, שנזכה לחדש את הקשר איתו יתברך, אך לפעמים אנחנו מקבלים את הדברים לא כל כך נכון וזה גורם לנו לתחושות ולהרהורים שמרחיקים אותנו. כשגדולי ישראל כתבו דברים חריפים על החטא הזה כוונתם הייתה שהאדם יתרחק ממנו לגמרי, וכך האדם יהיה יותר קשור לה' יתברך, אך יש אנשים שממשיכים בחטא והיצר הרע גורם להם לקחת את דברי חכמים כחרב הדוקרת את עצמם ובכך הורסים את החיים שלהם. לכן, אינני רוצה להיכנס לדיוקים בלשונות גדולי ישראל בתחום, אך חשוב לדעת שאם יש אדם שסובל מחטא חשוב שיטפל בכך, ואשמח לעזור לו בכל מה שאוכל, ואם לא לא כדאי להיכנס לתחום הזה שהוא רק מחליש.
בקשר לשאלה השניה חשוב לדעת שהדברים קשורים. אנחנו לא יכולים להיות אחראיים על האחרים, ואף שכואב לנו לראות אנשים שלא שומרים על המצוות, לכל אחד ואחת יש בחירה חופשית ולכל אחד את התהליך שהוא צריך לעבור בעולם. חשוב לזכור תמיד שה' יתברך הוא שמנהל את העולם והוא יתברך מוביל את האדם למה שהוא צריך, ואנו יכולים רק להשתדל להיות שותפים, לעזור במה שאנחנו מבינים.
אנו יודעים שביקורת לאחר לא עוזרת אלא רק מרחיקה, ולכן המטרה שלך היא לקרב, לגרום לאהבה גדולה יותר, לגרום לשמחה ולתחושה שהחזרה בתשובה שלך גרמה לך שיהיה לך יותר טוב, ושתהיי יותר טובה ממה שהיית קודם לכן. את חייבת המון סבלנות, המון הקשבה וכנות, ותפילות, כן תפילות שה' יתברך יעזור וישלח רוח תשובה. אין לך שליטה על הדבר, אלא רק אפשרות להשפיע השפעה איטית אך יציבה. האמיני שאת עושה את הטוב, האמיני שאת עושה את שלך. והשאר לא שלך אלא של ה' יתברך.
חשוב מאוד לשדר המון חיוביות, המון שמחה ובריאות מנפשית.
אשמח לעזור עוד בכל מה שאוכל, ותרגישי חופשיה לפנות ולשאול ואשמח לעזור.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il