בית המדרש

  • מדורים
  • הרה"ג זלמן מלמד
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

אסתר בת רחל

עַם ה' בעזרת ה'

איננו מנהלים את העולם לבד, הקדוש ברוך הוא מנהל את העניינים. אני בימי חיי כבר ראיתי כמה פעמים, איך שנפתרו בידי שמים בעיות שאיש לא ידע לפותרם, אנו צריכים רק להשתתף במידת יכולתנו, ולבטוח בה' שישלים את התהליך.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

ניסן תשס"ט
מדינה יהודית זו מדינה של עם ישראל, ועם ישראל הוא העם שבו בחר ה' מכל העמים. אנו נבחרנו להיות העם שנושא את שם ה' בעולם.
אנו נושאים תפקיד זה מאז יציאת מצרים. מבחוץ יש בחינה מסויימת של ירידת הדורות, אך חכמי הפנימיות אומרים שהכל הולך ומתקדם. אחרי גלות ארוכה זכינו לשוב לארץ ולהקים בה מדינה. מדינה שתהיה ממלכת כהנים וגוי קדוש.
אני מסכים שעניינה של המדינה להקים את בית המקדש ולקבץ גלויות. איני מסכים עם פרופסור אשר כהן, שאין פתרונות לבעיות של מדינה יהודית. אם עם ישראל יקבל על עצמו את דרך התורה יימצאו פתרונות, כמו שבצבא נמצאו פתרונות. כל שאלה שהרבנים נשאלו הייתה להם תשובה.
כשנזכה לכך שמשרד החוץ ירצה לשמוע לתורה יימצאו פתרונות. לא כותבים כיום ספרים על כך, כי המציאות משתנה, ומה שייכתב היום לא יהיה נכון בעוד עשר שנים.
אני רוצה לומר דבר נוסף - איננו מנהלים את העולם לבד, הקדוש ברוך הוא מנהל את העניינים. אני בימי חיי כבר ראיתי כמה פעמים, איך שנפתרו בידי שמים בעיות שאיש לא ידע לפותרם. לדוגמא: מלחמת ששת הימים השיבה לידינו את ירושלים, כשלפני כן איש לא ידע כיצד נזכה להשיב את ירושלים לידינו.
אנו צריכים רק להשתתף במידת יכולתנו. עלינו לעשות את אשר בידינו, ולבטוח בה' שישלים את התהליך.
מדינת ישראל הולכת להיות מדינה יהודית דתית. כבר כיום רוב הילדים בכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים לומדים בחינוך דתי וחרדי.
אנו מתקדמים, וככל שנתקדם יותר אולי יהיו בעיות גדולות יותר, שהרי 'ילדים קטנים בעיות קטנות, ילדים גדולים בעיות גדולות'. ככל שהציבור הדתי יגדל כך הוא יפחיד יותר ונהיה שנואים יותר, עד אשר נעבור את ה- 50%. לכן, ככל שהבעיות גדלות סימן שאנו מתחזקים. אני אופטימי.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il