ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש

כבוד המת וקברי מתים

יום למחרת ההפגנה הגדולה בכיכר השבת, נגד חפירות ארכיאולוגיות בקברי החשמונאים בכביש מכבים-ירושלים.
מוקדש להצלחת
עם ישראל
לחץ להקדשת שיעור זה
ככל אדם שומר תורה ומצוות, גם אני מצרף את קולי לתביעה שלא לפגוע במערות קבורה של דורות ראשונים; לא לחטט בקברי מתים בניגוד להלכה. לפי מקורות חז"ל, פגיעה בקברי מתים אסורה ומסוכנת, וגם מבחינה מוסרית אנושית אסור לפגוע בקברי מתים. אין הבדל בין קברות חדשים לבין קברות ישנים. אנשים קנו זכות קבורה לעצמם, וזכות זאת עומדת להם לעולם, ואין לאחרים זכות לפגוע בהם. גם סקרנות ארכיאולוגית לא מצדיקה חיטוט בקברי מתים. גם אם לחיטוט בקברים ערך מחקרי ותרומה להכרת דורות ראשונים, אין בכל זה שום הצדקה לפגוע בקברי מתים. אם יש צורך ציבורי להזיז את הקברים למקום אחר, אם יש סיבות שבגללן מותר לפנות קברים, זה צריך להעשות על-פי גדרי ההלכה בכבוד הראוי, ומתוך בחינה הלכתית, האם הכרח כזה או אחר מתיר את פינוי הקברים למקום אחר או לא.
משום כך אינני מבין מדוע נושא זה צריך להתפתח לסלע מחלוקת בין הציבור הדתי שומר המצוות לבין הציבור שאינו שומר מצוות? אם ציבור גדול כל-כך של שומרי מצוות ושומרי מסורת מגלה רגישות גבוהה מאד לפגיעה בקברי מתים, והוא מזועזע מכך, עד כדי כך שהדבר אינו נותן לו מנוח, מדוע לא להתחשב בכאבו של הציבור הדתי? למי זה מפריע אם יתחשבו ברצונו? מדוע לא לתת את הנושא הזה להכרעת ההלכה, להכרעה של גדולי הרבנים? למה בכל פעם שמתגלות מערות קבורה עתיקות צריך הציבור הדתי להזדעזע ולכאוב ולזעוק ולהפגין כדי להפסיק את הפגיעה בכבוד המתים? חוסר ההתחשבות הזו הוא דבר בלתי מובן.
אני זוכר את המאבק הכאוב על ניתוחי מתים. היו מנתחים מתים בלי הסכמת המשפחה, ולמרות התנגדותה וכאבה, היו לוקחים מהם איברים לצורכי מחקר. רק לאחר מאבק ארוך הגיעו להבנה שזה פסול. זה פסול לא רק מבחינת ההלכה, אלא גם מבחינה מוסרית. הנוהַג הזה הופסק, ונקבע שאין מנתחים מתים ואין לוקחים איברים אפילו להשתלה, אלא בהסכמת התורם בחייו, או בהסכמת משפחתו. גם בעניין החיטוט בקברים, הגיע הזמן להכיר שאסור לפגוע בקיברי מתים, ובכל הנוגע לכבוד המת יש לנהוג רק על-פי ההלכה היהודית.
אין לנו אלא להתפלל לפני אבינו שבשמים, שישיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם, וכל ישראל יתאחדו כאיש אחד בלב אחד לעבוד את ד', ויעשו כולם אגודה אחת לעשות רצונך בלבב שלם.
עוד בנושא שונות

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il