ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

סוכות

בית מדרש חגים וזמנים סוכות עניני החג Bookmark and Share This Shiur in English
גירסת הדפסה
שלח לחבר

תשרי תשע"א

סוכות


נערך על ידי הרב

מוקדש לרפואת
חנן בן שלומית

אחד היתרונות הגדולים של חג הסוכות כאן, בישראל, הוא הקלות שבה אפשר לישון בסוכה. אני באתי מהאקלים המקפיא של שיקגו ומונסי בארצות הברית, שבהם מזג האוויר הקשה כמעט תמיד מנע את אפשרות הלינה בסוכה. באותן השנים קעריות מרק רבות קרשו על השולחן המשפחתי בסוכה בזמן שסעדנו בסוכה מצונפים. גם כשהייתי רב במיאמי ביץ', מזג האוויר לא היה מסביר פנים - לחות טרופית, חרקים, לטאות ושאר יצורים וגם ממטרים קצרים אמנם, אך מטרידים וחזקים - ולא איפשר שנת לילה נוחה מחוץ לחדר ממוזג.
לעומת זאת בירושלים כל הגורמים האלה אינם קיימים, ולכן אני יכול לישון באושר, או לפחות בנוחות סבירה, בסוכה שבפרגולת המרפסת בביתנו. אני באמת אסיר תודה על האפשרות הזאת, מפני שזה מעצים את תחושת הפליאה שלי בחג הסוכות.
חג הסוכות מייצג דברים רבים, וכמו כל הנושאים בתורה, יש בו רבדים רבים: זה חג עם פן היסטורי, לזכר המסע שלנו במדבר אחרי יציאת מצרים. זה חג של טבע, מאחר שזאת עונת האסיף ליבול. יש בחג סוכות גם פן של זיכרון וזכר לעבודת המקדש בטקס ההושענות שאנחנו מקיימים בתפילה. חג הסוכות הוא גם חג של מים וגשם - ברכת שמיים שאנחנו חייבים לקבל כדי לחיות בנוחות. זהו חג של טבע ויופי עם ארבעת המינים שממלאים תפקיד מרכזי בחג הזה. אך בשבילי לפחות חג הסוכות הוא בעיקר חג של אמונה, אולי אפילו יותר מראש השנה ויום כיפור.
יש אגדה חסידית ידועה על איש שביקש לראות אדם עשיר באמת. הוא הלך לרבי שלו ושאל אותו איך ימצא אדם כזה. הרבי שלח אותו לכפר קטן ואמר לו למצוא את הרב איציק וללון אצלו את הלילה. כשהגיע האיש לכפר העלוב, הוא מיהר לחפש את הרב איציק. שלחו אותו לבקתה מטה לנפול שהיה בה רק קש על הרצפה לשינה וארגזי עץ שבורים במקום רהיטים. "הרבי בוודאי טעה כששלח אותי לכאן", חשב האיש בלבו. אחרי לילה של שינה מאד לא נוחה על הקש וארוחת בוקר דלה של לחם יבש ומים דלוחים, שאל האיש את מארחו בייאוש "הרב איציק, שמעתי שאתה אדם עשיר מאוד. איה עושרך? איך אתה יכול לחיות בתנאים כאלה?" השיב לו הרב איציק: "יש לי אחוזה גדולה עם עושר לא יתואר לא הרחק מכאן. אמור לי, איה ביתך ואיזה מין בית הוא?" השיב האורח, "אני גר בבית אבן בנוי לתלפיות עם רהיטים נוחים, אבל, מטבע הדברים, כשאני נוסע, אני מסתפק במה שמוצע לי." אמר לו הרב איציק: "האחוזה שלי בשמים היא, בחיי הנצח, בדורות שיבואו אחריי. כאן גם אני, כמוך, רק אורח נוסע, ולכן אני מסתפק במה שמוצע לי. כולנו, אחי, רק אורחים נוסעים." האורח חזר לרבי שלו והודה לו על כך שהראה לו איש עשיר באמת.
הלינה בסוכה מחוץ לביתי הנוח, אך הזמני, מעניקה לי את האמונה שאני יכול לבנות לעצמי אחוזה נפלאה באמת עם עושר בל יתואר לא הרחק מכאן. כאן, בסוכה, אני מסתפק בשמחה במה שיש לי בהישג יד. אבל אני מתנחם בכך שבאמצעות המגורים בסוכה, כשאני חשוף לאיתני הטבע ולתהפוכות החיים, אפילו לשבוע בלבד, אני יכול להתרכז באחוזה ובעושר האמיתיים שלי, בנשמה, במשפחה, בצאצאים ובאבות, בתקווה, בשירות האדם ובעבודת האלקים.
הסוכה הלאומית שלנו שרדה את כל פגעי מזג האוויר ואת כל הרשע בעולם הזה ונשארה עומדת על עומדה. היא מוסיפה לעמוד בזכות האחוזות שאנחנו בונים כל הזמן לעצמנו ולכל בית ישראל לא הרחק מכאן, בירושלים של מעלה. כולנו רק אורחים נוסעים, אבל העובדה הזאת לא צריכה להטריד או להפחיד אותנו, מפני שכולנו עשירים באמת, וזאת המתנה הגדולה שהתורה נתנה לנו.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב