ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
תרמו כעת זכר למחצית השקל לישיבה הגדולה בעולם!
בית המדרש

המקור לזכויות יוצרים

מוקדש לעלוי נשמת
הרב מרדכי אליהו זצ"ל
לחץ להקדשת שיעור זה
מהו בכלל המקור לזכויות יוצרים ביהדות, והאם כל דבר צריך להיות מוגן בזכויות יוצרים? אשמח למקורות.

תשובה:
בנושא "זכויות יוצרים" ישנם הרבה סוגים של יצירות, ותתי נושאים ופרטים וחילוקים רבים. אין כאן המקום לדון ולהאריך, רק נציג את השאלה המרכזית שצריכים לברר: האם לאדם יש "בעלות ממונית" על יצירה רוחנית, כגון: רעיון, המצאה, חידוש בתורה, שיר, תוכנת מחשב, סיפור מקורי, עיבוד מוסיקלי, פטנט או כל המצאה מסחרית? האם יש לדמות זאת ליצירת דבר ממשי כשולחן וכסא, או שלעולם יצירה והמצאה אינה מזכה את היוצר וההוגה בבעלות על היצירה משום שיש לחלק בין יצירה רוחנית ליצירה ממשית וגשמית, וע"פ הכללים המשפטים והקניינים שיסדו חז"ל, אזי ביצירה רוחנית אין כלל מושג של בעלות.
בשאלה זו נחלקו הפוסקים. ישנם הסוברים שיש בעלות ממונית והוי גזל גמור ולכן יש לשלם לו כפי מה שדורש עבור ההוצאות והעמל שהשקיע, וישנם הסוברים שאין בעלות ממונית ואין כאן גזל, אך ודאי שמכוער הדבר והוי בכלל האיסור של מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך. לסיכום הנושא עיין תשובה צ"ט "זכויות יוצרים בעידן האינטרנט" הכולל יסודות, מקורות, שיטות הפוסקים, ושאלות מעשיות בזכויות יוצרים.
מקורות לעיון:
פתחי חושן, הלכות גניבה ואונאה, פרק ט' סעיף יש אומרים.
ובייחוד מומלץ ספר עמק המשפט לרב יעקב אברהם כהן חלק ד', שכולו מוקדש לנושא "זכויות יוצרים" עד לפרטי הדינים למעשה, הספר בעל כ- 1000 עמוד.
עוד בנושא זכויות יוצרים

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il