בית המדרש

  • זכויות יוצרים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב מרדכי אליהו זצ"ל

הורדת תוכנות גרפיקה מן הרשת לסטודנטים

undefined

הרב ניר אביב

סיון תשע"א
אני סטודנטית לגרפיקה ואנחנו לומדים על לפחות 6 תוכנות. אם לא מורידים את התוכנות מהאינטרנט בצורה לא חוקית אין אפשרות ללמוד כי כל תוכנה עולה בעשרות אלפים!!!. אומנם יש גם מבצעים לסטודנטים לזמן הלמודים בלבד אבל גם זה עולה לפחות 2,000 ש"ח לתוכנה. אין באפשרותי לשלם כל כך הרבה! מה עושים?
אם אני עובדת באופן מינורי עם התוכנות הללו תוך כדי הלמודים למטרות רווח אבל ממש קצת ! זה אומר שאני חייבת לרכוש, למרות שזה אפילו לא מכסה בקצת את עלויות התוכנה? אני מניחה שבעתיד כשיהיה לי עסק בעז"ה אני כבר אשקיע בקנייה כחוק אבל עכשיו ממש לא. תודה רבה.

תשובה:
1. אין רשות להעתיק או להוריד תוכנה אם הבעלים מקפיד בדבר, אלא אם כן ידוע שהבעלים אינו מקפיד אלא מוחל או מתייאש. כפי הנראה משאלתך המציאות היא שידוע לבעלי התוכנה שאין באפשרות הסטודנטים לרכוש התוכנות, והם מתפרנסים ממכירה לחברות הפרסום המסחריות ואינם "בונים" על הסטודנטים. אם המצב הוא אכן כפי שתיארתי והבנת המציאות היא נכונה, סטודנט הרוצה להוריד תוכנות גרפיות בלבד לזמן הלימודים בלבד המיקל יש לו על מה שיסמוך. אך אין ללמוד מכאן בשום אופן למקרה אחר, וכל מקרה נידון לגופו לפי המציאות והפרטים הרבים שמסביב לו.
2. על פי האומדנא שכתבנו בסעיף הקודם נראה שאין היתר מצד בעלי התוכנה להשתמש למטרת רווח אלא רק למטרת לימודים.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il