בית המדרש

  • מדורים
  • שיעורים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

עוד על אליאב שנפסל למלכות

undefined

הרב יוסף כרמל

אלול תשע"ח
2 דק' קריאה
בהמשך לדברינו בפרשת כי תצא, וכי תבא, ננסה גם השבוע להמשיך ולהעמיק את ההסבר: מה התרחש כאשר ישי אבי דוד הציג את בנו הבכור אליאב, בפני שמואל הנביא?

לאחר המלחמה בעמלק והמעילה בחרם, מאס הקב"ה במלכות שאול ושלח את שמואל הנביא למשוח מלך חדש מבני ישי, בית הלחמי. הבן הראשון שהוצג בפני הנביא היה הבכור - אליאב. וז"ל הכתוב:
"וַיֹּאמֶר יְקֹוָק אֶל שְׁמוּאֵל עַד מָתַי אַתָּה מִתְאַבֵּל אֶל שָׁאוּל וַאֲנִי מְאַסְתִּיו מִמְּלֹךְ עַל יִשְׂרָאֵל מַלֵּא קַרְנְךָ שֶׁמֶן וְלֵךְ אֶשְׁלָחֲךָ אֶל יִשַׁי בֵּית הַלַּחְמִי כִּי רָאִיתִי בְּבָנָיו לִי מֶלֶךְ:...וַיְהִי בְּבוֹאָם וַיַּרְא אֶת אֱלִיאָב וַיֹּאמֶר אַךְ נֶגֶד יְקֹוָק מְשִׁיחוֹ: וַיֹּאמֶר יְקֹוָק אֶל שְׁמוּאֵל אַל תַּבֵּט אֶל מַרְאֵהוּ וְאֶל גְּבֹהַּ קוֹמָתוֹ כִּי מְאַסְתִּיהוּ כִּי לֹא אֲשֶׁר יִרְאֶה הָאָדָם כִּי הָאָדָם יִרְאֶה לַעֵינַיִם וַיקֹוָק יִרְאֶה לַלֵּבָב" (שמואל א ט"ז א-ז).
צריך ביאור: א. מדוע הקב"ה מאס באליאב? ב. האם ובמה לכאורה טעה שמואל הרואה?
האברבנאל הביא פירוש נוסף שהוא מאוד משבחו, וז"ל: "ומה נאה אצלי מה שפירשו אחרים בזה, ששמואל ראה את אליאב ושהיה בלתי יפה כי אם כעור ומגונה, ולכן אמר אך נגד ה' משיחו על שאול. כאומר הנה נגד ה' שאול שהוא משיחו ותוארו נאה למלכות, ומה לו לבקש פחותים כאלה? והאל יתברך השיבו 'אל תבט אל מראהו ואל גבוה קומתו כי מאסתיהו', וגבוה הקומה נאמר על שאול, כמו שאמר (שמו"א ט' ב) 'משכמו ומעלה גבוה מכל העם', ... והודיעו שהיה שאול בלתי שלם בנפשו, עם היותו בכחות הגופיות מובחר ומשובח מהעם, רומז למה שאמרתי שחטא [שאול] במיעוט אמונה ובמיעוט אהבתו את ד' ".
לפי פירוש זה לא מפורש בכתוב מדוע אליאב לא נבחר וגם אין ביקורת על שמואל. דבריו של שמואל לא כוונו כלפי אליאב אלא כלפי שאול.
אנו יכולים ללמוד מפירוש זה הוא כי אל לנו לחפש מועמדים "עוברי מסך". כישורים גופניים אינם קריטריון על פי הנבואה בבחירת מנהיג.
במדרש מצינו כיוון שונה, וז"ל: "ויהי בבואם וירא את אליאב ויאמר אך נגד ה' משיחו. אמר זה ראוי למלכות. אפשר שמואל שנכתב עליו כי נאמן שמואל לנביא לה' היה טועה, א"ר יצחק שמואל לא טעה אלא שראה ולא כיון אם מבִתו אם ממנו המלכות, שנאמר "וַיִּקַּח לוֹ רְחַבְעָם אִשָּׁה אֶת ... אֲבִיהַיִל בַּת אֱלִיאָב בֶּן יִשָׁי" (דברי הימים ב י"א יח), לכך אמר 'אך נגד ה' משיחו' " (ילקוט שמעוני שמואל א רמז קכד).
לפי פירוש זה, תגובתו של שמואל הייתה בבחינת בקשת הבהרה מן הקב"ה. שמואל ביקש לברר אם הקשר שהוא ראה בין אליאב למלכות משמעותו שאליאב אכן יהיה מלך, או שהכוונה היא לבתו שתהיה בעתיד מלכה".
על פי המיוחס לרש"י שם, הספק של שמואל הרואה היה עונש על כך שכינה עצמו הרואה, כפי שכבר ביארנו. על פי הפשט הפשוט לא ברור, הכיצד נשא רחבעם לאשה את אחייניתו של סבו.

בע"ה, בשבוע הבא, נשתדל להסביר מדוע נשא רחבעם לאשה את בתו או נכדתו ואולי נינתו של אליאב אחי דוד הגדול.
הבה נתפלל כי נזכה למנהיגים גבוהים מבחינה רוחנית.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il