בית המדרש

  • הלכה מחשבה ומוסר
  • הנהגת ה' את העולם
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

שולמית בת צביה

להשקיע באמונה

הנהג שאל: "במה אתה עוסק?". יחזקאל סיפר שהוא גרפיקאי מנוסה, אך מזה כמה חודשים אין לו עבודה. גם סיפר לו שהיה בדרכו לריאיון בחברה מסוימת והוא מקווה שיקבלוהו לעבודה. האיש קפא במקומו, נעץ ביחזקאל מבט ושאל: "אתה גרפיקאי בעל ניסיון? מה אתה אומר?!". יחזקאל הופתע מתגובתו. מה כל כך מיוחד בגרפיקאי בעל ניסיון?

undefined

עודד מזרחי

תמוז תשע"ט
3 דק' קריאה
יחזקאל עבד כגרפיקאי. יום אחד מכר מנהלו את העסק לאדם אחר. בעל הבית החדש פיטר חלק מן העובדים ובהם את יחזקאל.
הייתה זו מכה קשה ליחזקאל, שהתקשה במציאת מקום עבודה חדש.
עברו שלושה חודשים, ויחזקאל עדיין לא הצליח למצוא עבודה. מתוך הייאוש והחשיכה נדלק לו אור רוחני: "יש בורא לעולם והפרנסה ממנו! צריך להתפלל אליו!". כך חשב לעצמו, והחל להתפלל בכוונה גדולה על רוחניות וגשמיות. הוא התפלל והתפלל, אבל עדיין לא ראה שינוי לטובה.
יחזקאל קבע שיעורי תורה בבוקר ובערב, אבל הישועה בוששה לבוא. כמעט שהחל להתרעם כלפי שמיא, אבל יצרו הטוב גבר והוא אמר לעצמו: ''וכי אני מתפלל ולומד רק כדי שהקב"ה ייתן לי פרנסה?! לא! ריבונו של עולם, אני מבטיח בלי נדר להמשיך בקביעת עיתים לתורה, בין אם תהיה לי פרנסה ברווח ובין אם לאו. איני לומד תורה כדי שרצוני ייעשה, אלא כדי לעשות את רצונך יתברך!"
יומיים לאחר מכן ראה מודעה שחברה גדולה מחפשת גרפיקאי מומחה. יחזקאל מיהר ושלח קורות חיים, וכבר באותו לילה התקשרו אליו כדי לקבוע ריאיון עבודה למחרת. יחזקאל קיווה מאוד להצליח בריאיון, אולם אז התעוררה בעיה: השעה שקבעו לריאיון הייתה בדיוק שעת השיעור. למרות שהוא חשש להפסיד את ההזדמנות למשרה המוצלחת, אמר לנציג: "מצטער, אך בשעה זו לא אוכל לבוא לריאיון כי יש לי שיעור תורה שאיני מוכן להפסיד. האם אוכל לבוא בזמן אחר?"
להפתעתו של יחזקאל, השיב האיש: "אין בעיה, נקבע לשעה מאוחרת יותר".
למחרת, מיד לאחר השיעור, יצא ברכבו לכיוון העיר. הוא האיץ למהירות הגבוהה המותרת, כי רצה להגיע בזמן לריאיון העבודה. לפתע חש בריח של פלסטיק שרוף. יחזקאל עצר וחיפש את מקור הבעיה, אך לא מצא דבר. הוא חזר לרכב וניסה להתניע, אך הרכב נותר דומם. הוא נלחץ מאוד, עמד לצד הכביש שהיה כמעט שומם, וקיווה שמישהו יעצור וייקח אותו טרמפ.
ואז חשב: מה קורה כאן?! הייתי כל כך בסדר, התחזקתי בלימוד תורה בשיעור היומי ובתפילה, למרות הסכנה שאאבד את המשרה. מדוע זה קורה לי?! אין סיכוי שאצליח להגיע בזמן לריאיון, ומי ירצה עובד שדוחה את הריאיון הראשון, וכשקובעים לו מועד נוסף הוא מעז לאחר לפגישה?
יחזקאל רצה להתקשר לאחד ממכריו שיבוא לקחתו, אך סוללת הטלפון הנייד לא פעלה. הוא עמד בשולי הכביש במשך שעה וחצי, התפלל אל ה' שיעזור לו ואמר לעצמו: "כל מה שה' עושה הוא לטובה. אין ספק שמה שקורה פה עכשיו זה טוב אמיתי!"
לפתע עצר לידו רכב יוקרתי.
"מה הבעיה?" שאל הנהג.
יחזקאל סיפר לו שרכבו מושבת והוא צריך להגיע בדחיפות לעיר.
"אני ממהר מאוד", אמר הנהג, "היכנס לאוטו וסע איתי עד הכניסה לעיר, ומשם תסתדר". יחזקאל נכנס לרכב והאיש החל לנוע.
תוך כדי הנסיעה התפתחה שיחה בינו ובין הנהג. הנהג סיפר שכבר 14 שנים הוא נוסע במסלול הזה ומעולם לא טעה. רק היום נכנס בטעות בפנייה לא נכונה, וכך הגיע לכביש הנידח שבו מצא את יחזקאל מחוסר ישע.
הנהג שאל: "במה אתה עוסק?"
יחזקאל סיפר שהוא גרפיקאי מנוסה, אך מזה כמה חודשים אין לו עבודה. גם סיפר לו שהיה בדרכו לריאיון בחברה מסוימת והוא מקווה שיקבלוהו לעבודה.
האיש קפא במקומו, נעץ ביחזקאל מבט ושאל: "אתה גרפיקאי בעל ניסיון? מה אתה אומר?!"
יחזקאל הופתע מתגובתו. מה כל כך מיוחד בגרפיקאי בעל ניסיון?
האיש מלמל לעצמו: "איזה סיפור יש לנו כאן! תשמע, אני בעלים של חברה גדולה. אתמול פיטרתי את הגרפיקאי שלנו, כי הוא מעל באמון שנתתי בו וגרם לנו נזק. העובדים האחרים התחננו שאחזיר אותו לעבודה, כי הם לא יכולים לעבוד בלי גרפיקאי מקצועי. חשבתי שעד שאמצא גרפיקאי מתאים עלול לעבור זמן רב מדי. ופתאום אני מוצא גרפיקאי בעל ניסיון עומד ומחכה חסר ישע על שוליו של כביש שומם, שהגעתי אליו בטעות מוזרה... תגיד, מה דעתך לבוא איתי עכשיו ולהראות לי את ביצועיך בגרפיקה?"
הנהג נתן ליחזקאל את הטלפון הנייד שלו, והוא התקשר אל החברה שעמה קבע והסביר שנתקע בדרך ואין באפשרותו להגיע בזמן שנקבע. הוא סיכם שיהיה עמם בקשר למחרת, והמשיך בנסיעה עם אותו איש.
האיש בחן את תיק העבודות של יחזקאל, בדק את יכולותיו בסוג העבודה שנדרשת אצלו בחברה וקיבלו לאלתר לעבודה.
העבודה בחברה הזאת הייתה טובה בהרבה מהעבודה שיכול היה להשיג בריאיון שנקבע, מרבית העובדים היו יהודים, זמן הנסיעה לעבודה היה קצר יותר והמשכורת גבוהה יותר. והעיקר: יחזקאל הבין שההשקעה הטובה ביותר היא האמונה בקדוש ברוך הוא.

על פי הספר 'ומתוק האור' מאת הרב חנניה צולק
מתוך העיתון בשבע
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il