בית המדרש

  • מדורים
  • נושאים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

יהודה בן הדסה הינדה מלכה

הבה לי בנים

אנחנו נשואים כבר יותר משנה, ועדיין לא זכינו להריון. ההורים משני הצדדים שואלים הרבה ולוחצים עלינו לדעת מה ולמה. אשתי נלחצת מזה מאד וגם אני נבוך. האם להעמיד את ההורים במקומם או שמא ישנה דרך אחרת?

undefined

הרב אליקים לבנון

אייר תשס"ז
2 דק' קריאה
שאלה:
אנחנו נשואים כבר יותר משנה, ועדיין לא זכינו להריון. ההורים משני הצדדים שואלים הרבה ולוחצים עלינו לדעת מה ולמה. אשתי נלחצת מזה מאד וגם אני נבוך. האם להעמיד את ההורים במקומם או שמא ישנה דרך אחרת?

תשובה:
אני משער שלא רק הלחץ של ההורים גורם לכם מבוכה אלא גם המצב עצמו, בו רבים מחבריכם כבר חובקים ילד ואתם טרם זכיתם. החשש הגדול הוא מדמיונות העלולים להתפתח. כידוע, הדמיון מראה לנו את המצבים הגרועים ביותר, למשל, שגם בעוד כמה שנים עדיין תעמדו באותו מצב. עצם המחשבה גורמת לחרדה, מתח ולחץ נפשי. ככל שגובר הלחץ הפסיכולוגי, הוא משפיע על תפקוד הפיזיולוגי וממילא מפריע לטיפולים הנדרשים.

לכן, בראש ובראשונה עליכם לחזק איש את רעהו באמונה ובטחון בקב"ה, שודאי ישלח לכם ברכה, ברגע הנכון. ההסתכלות שלכם צריכה להיות כזו, שאם לכל זוג, הריון רגיל נמשך תשעה חודשים, אצלכם, רצונו של מקום הוא שההריון ימשך זמן כפול ומשולש, ומתוך כך להגיע לרגיעה. בנוסף, כמובן עליכם לפנות לייעוץ מתאים כדי לוודא שהמצב הביולוגי תקין. ברכת ה' שורה על גבי מעשה אנושי, וההשתדלות מצידנו נצרכת כדי שעליה תחול הברכה. בשנת הנישואין הראשונה עדיין אין צורך בהדרכה, אולם מאחר והנכם נשואים יותר משנה, זה הזמן לפנות ולקבל ייעוץ.

ולשאלתכם: לעולם אין "מעמידים הורים במקומם". זכות כזו שמורה רק להורים כלפי ילדיהם, אולם אנו כבנים, יש לנו כמה חובות כלפי הורינו וגם כמה זכויות. העמדת הורים במקומם איננה כלולה בזכויותינו. לכן, מן הראוי שלרגע "ניכנס לנעליהם" של ההורים. הרי כל אבא ואמא דואגים ורוצים לראות בטובת ילדיהם, לכן רק טבעי הוא שהם יחקרו אתכם וינסו לתת לכם עצות. כאשר תתחילו בטיפול מסודר, או בהדרכה תוכלו לומר להורים, שבעזרת ה', בעיתו ובזמנו תוכלו לבשר להם בשורות טובות, ואתם עומדים בקשר עם הגורמים המתאימים. זו התשובה אשר עליה תחזרו כל אימת שההורים יחקרו וישאלו אתכם. כמובן, אם ההורים הם אנשים נבונים היכולים אולי להוסיף לכם, תוכלו לפרט יותר את הדרך בה אתם צועדים. אולם אין חובה ליידע את ההורים בפרטים נוספים. חישבו על כך שאם אתם הייתם הורים לזוג צעיר במצבכם, גם אתם הייתם רוצים לדעת לפחות את זאת, שילדכם נמצאים בידים טובות.

אם ההורים ימשיכו בהפעלת לחץ עליכם, נצלו את אחד המפגשים ביניכם, ודברו עמם כדבר איש אל רעהו, ילדים בוגרים אל הורים, לא כילדים קטנים, ואימרו להם בנחת ובאהבה, שאתם מבינים את דאגתם, אבל אתם מעדיפים להתייעץ עם מומחים. התנהלות כזאת תרגיע את ההורים וגם אתכם.

כאמור, השקט והרגיעה הנפשית הנם בסיס להצלחה בכל טיפול, ובע"ה, בדרך זו, תזכו בקרוב לזרע של קיימא.
_________
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il