בית המדרש

  • מדורים
  • הרב אברהם שפירא
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב אברהם אלקנא שפירא זצ"ל

אחריות לבעיות הכלל והפרט

דברים אודות הרב ולזיכרו.

undefined

הרב איתן איזמן

ב חשוון תשס"ח
2 דק' קריאה
הרב שפירא היה מגדולי תלמידי החכמים של הדור. הוא עסק בכל תחומי החיים של לימוד התורה, החל מגידול תלמידי חכמים בישיבת מרכז הרב - מפעל חייו העיקרי, וכלה בכל רשתות החינוך של נועם, אביה, ישל"צ ועוד - מפעלים שהוא היה נשיאם. שנים רבות היה הרב דיין, החל מבית הדין האזורי בירושלים וכלה בבית הדין הגדול, ואחר-כך כיהן כרב ראשי לישראל.
בשני המקומות, עולם הישיבות ועולם הדיינות, הרב מסר את נפשו. כ-50 שנה הוא העביר שיעורים, כאשר כל אחד מהשיעורים היה יצירה מיוחדת במינה בעולם התורה. הוא לא חזר על דברים קודמים, אלא כל השיעור היה מחידושים שלו. כל אחד מבין שדרוש עמל רב כדי לבנות עולם כזה של תורה.
בתחום הדיינות, מעבר לשגרה שכל דיין ודיין מתמודד עמה בבית הדין, הרב עסק בפתרונות מיוחדים לבעיות קשות, כגון התרת עגונות. הרב מסר את נפשו והסתכן ממש כדי למצוא דרכים להתיר דברים. הרב היה מקורי מאוד בפסקיו, וידע לנסח את דבריו ולהוכיח אותם ממקורות שונים בש"ס.
בהיותו רב ראשי העמיס על עצמו, נוסף לעול של הדיינות והישיבה, גם בעיות ציבוריות כלליות שהרבנות הראשית נדרשה להן. הוא ישב דרך קבע עם הנהלת החינוך הדתי ודן עמה בנושאים מיוחדים שצצו ועלו. כמו כן הקים הרב מערכת כשרות גדולה וענפה: באחריותו ובאחריות הרב מרדכי אליהו יבדל"א, קמו מחלקות כשרות מיוחדות, כמו מחלקת הכשרות הארצית ומחלקת יבוא. בכל נושא הכשרות היה הרב מעורב אישית ובפרטי פרטים על ארון המוצרים שהרבנות הראשית נתנה לו את החותמת "כשר בהשגחת הרבנות הראשית".
הרב עסק גם בנושאים ציבוריים כללים. באחת מנסיעותיו לארה"ב נפגש עם הנשיא בוש האב, ותיאר לפניו את תפקידו של כנשיא וכמנהיג עולם, ואת תפקידו לעזור לעם ישראל בימים ההם, עת הריבונות היהודית וההתיישבות היו על הפרק.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il