בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • מסעי
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב מרדכי צמח בן מזל

זיכרון מסייע

undefined

הרב דב בערל וויין

תמוז תשס"ח
2 דק' קריאה
פרשת מסעי מייצגת את השיא בסיפור בנדודים של בני ישראל במדבר אחרי שיצאו ממצרים ואחרי מתן התורה בהר סיני. העם היהודי נמצא על סף כניסה לארץ כנען ועליו להתחיל להסתגל לקיום לאומי "נורמלי" יותר. המן לא יירד עוד מן השמים בכל יום וגם לא יהיו עוד בארות מים ניסיים שילוו אותו.
אך הפרשה הזאת עוסקת דווקא בשאלת הגבולות של ארץ ישראל, בבעיות הקשורות לכך ובשיטת חלוקת הארץ בין יושביה. כל אלה הם ענייני חולין בהשוואה לחוויה המסחררת של הקיום במדבר - נסים, מגיפות, שכר ועונש, פניו הקורנות של משה וההתרגשות המלווה לבניית המשכן והעבודה בו.
התורה אפילו מספרת לנו שיהיו בארץ ישראל מקרי רצח ושיש צורך לבנות ערי מקלט כדי לשכן בהן את הרוצחים ולהגן עליהם מפני מעשי נקם. מהמדרש משתמע שלא היו מקרי רצח כאלה בזמן שבני ישראל היו במדבר. בקיצור, האווירה הנדירה והקיום הרוחני הצרוף של בני ישראל במדבר סיני מסתיימים עכשיו. האתגר של הקמת חברה מסודרת צודקת שפועלת לפי חוקי התורה בתנאים אנושיים ולאומיים טבעיים, היא המשימה עכשיו. יחלפו 400 שנה, עד ימיהם של שמואל, דוד ושלמה, עד שהמשימה הזאת תושלם בהצלחה.
את המעבר מקיום על-טבעי לקיום של חולין קשה הרבה יותר לבצע בהצלחה מאשר את המעבר מהרגיל לרוחני. כדי לסייע במעבר הזה חיוני לזכור את אירועי העבר. החדשנות שבחוויה של ארץ ישראל תקבל פרספקטיבה נכונה אם בני ישראל יזכרו את הקיום הקודם שלהם במצרים ובמדבר. אמונה וביטחון ישלטו בחיים היהודיים כאשר היהודים יזכרו את ההיסטוריה של קיומם ואת העובדה שניצחו חרף הסיכויים הקלושים שהיו להם.
רש"י מציין שהרשימה של 38 החניות של בני ישראל במסעם במדבר סיני נועדה להזכיר להם את הקשיים והמאבקים שהיו להם בעבר ואת העובדה שהתגברו על כולם.
אחד הקשיים שיש היום למדינת ישראל במאמציה לבנות מדינה ועם "נורמליים" הוא שהאבות המייסדים של הציונות החילונית לא רק השמיצו את חוויית הקיום היהודי בגולה אלא גם ניסו למחוק אותה מן הזיכרון של "היהודי החדש" שהם ביקשו ליצור.
לכן הבעיות שפוקדות היום את במדינת ישראל - הגבולות והדמוגרפיה, מערכת הערכים והשאיפה ליצור מדינת ישראל טובה ונדיבה יותר - הולכות ומתרבות בגלל היעדר הזיכרון שיכול היה לסייע לנו ללמוד מן החכמה והעוצמה של הדורות הקודמים. האמת היא שכולנו היינו כאן, בדרך כזאת או אחרת, ולכן השכל הישר דורש שנזכור מה קרה אז.
אבל שיכחון הוא מחלה קשה של היהודים בימינו. כל הבעיות והקשיים שניצבים בפנינו הם, למעשה, תוצר לוואי של השיכחון הזה. פרשת מסעי מלמדת אותנו שחובה עלינו לזכור היכן היינו כדי שתהיה לנו תחושה של אמונה וביטחון בדבר היעד שלנו עכשיו.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il