בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • מקץ
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

עזרא בן מעתוק הכהן

חלומות משפיעים

undefined

הרב דב בערל וויין

ג' טבת תשס"ט
2 דק' קריאה
עכשיו כולנו עדים להתגשמות הפירוש של יוסף לחלומות של פרעה - שנים של פריחה כלכלית ואז נפילה, של שובע ועודף ואז של רעב. יוסף רואה שכל פריחה מסתיימת בנפילה.

זה הסיפור של חיי האדם מקדמת דנא. ברור שכאשר יש ימים טובים איש אינו רוצה לחשוב שהם ייתמו אי-פעם, אך הם תמיד מגיעים לקצם. זה המסר של יוסף לפרעה. יוסף מוסיף את העצה החכמה שלו, שמאחר ששנות הרעב בוודאי יבואו, צריך להתכונן לקראתן. הצורך להתכונן לימים הקשים הוא עניין של היגיון פשוט. ההכנה הזאת איננה הכנה של חסכנות כלכלית והשקעה נבונה בלבד. יש צורך גם בהכנה נפשית ופסיכולוגית. לא משנה כמה אדם נזהר בכספו ולא משנה איך אדם משכנע את עצמו שהכסף לא באמת חשוב כל כך, איש לא נהנה לאבד כסף ולהוריד את רמת חייו.

יוסף נאלץ לנקוט פעולות כלכליות וחברתיות קיצוניות כדי להציל את חייהם של המצרים ושל העמים השכנים. ההכנות הכלכליות שלו, על אף שהן היו יסודיות ומתוכננות היטב, התבררו כבלתי מספיקות בסופו של דבר. רק התערבות משמים, דהיינו ירידת יעקב מצרימה והתיישבותו שם, סייעה לחלץ את כולם מהמשבר הנורא. לתכנון האנושי ולמעשים של בני האדם תמיד יש מגבלות. סיוע והצלה משמים הם תמיד מרכיבים שנחוצים בחיי האדם.

המטרה הנסתרת של יוסף היתה להביא את אחיו למצרים ולגרום להם להשתחוות לו ובכך להגשים באופן מילולי את החלום שחלם שנים רבות קודם לכן. אבל הלקח העיקרי מהסיפור הוא, לדעתי, שהשמים מוכנים להפוך את העולם על פיו, כביכול, כדי שמשפחה אחת תתאחד ושהחלום של אדם אחד יתגשם.

אנחנו מסתכלים על האירועים בעולם מנקודת מבט של כוחות אדירים שאי אפשר להילחם בהם, אולם הרבה מהדברים שמתרחשים בקנה מידה עולמי ובינלאומי מתרחשים, אולי, רק בגלל חלום של אדם אחד ולמען הגשמתו.

הרעיון הזה עוזר לנו להבין מדוע התורה מקדישה כזאת תשומת לב להתנהגות הפרט ותובעת ממנו דברים מפורטים מאוד. בני אדם מרגישים קטנים ונטולי כוח מול הנסיבות המשתנות והימים הקשים שמתקרבים, אך, למעשה, ייתכן שהזמנים המשתנים הם תוצר של מעשים, חוסר מעש, החלומות או הפנטזיות של אותם אנשים עצמם. אם באמת נחשוב כך, אם נאמין שההתנהגות שלנו משפיעה על החברה ועל מצבה, שהיא לא מוגבלת רק לנו ולסביבה הקרובה לנו, למשפחה, לחברים ולמכרים, אולי הדעה שלנו על עצמנו ועל מידת חשיבותנו תשתפר.

ליוסף אין ספק ששנות השפע והרעב באות רק כדי לאפשר לו לעלות לשלטון, להגשים את חלומותיו ולהביא את יעקב אביו ומשפחתו מצרימה. מי יודע אילו חלומות ואיזו התנהגות הביאו אותנו לצרות ולמיתון שפוקדים אותנו היום?
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il