רבי חיים יוסף דוד אזולאי

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
יש לשכתב ערך זה
הסיבה לכך: סגנון לא אנציקלופדי. אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Nuvola apps kcmpartitions.png יש להשלים ערך זה
ערך זה עשוי להיראות מלא ומפורט, אך הוא אינו שלם, ועדיין חסר בו תוכן מהותי. הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. ראו פירוט בדף השיחה.
איורו של רבי יוסף חיים אזולאי- החיד"א

הרב חיים יוסף דוד ב"ר רפאל יצחק זרחיה אזולאי (החיד"א), היה שד"ר - שְׁלוּחָא דְּרַבָּנָן [1] . מגדולי הפוסקים ומקובל. העתיק ספרים וכתבי יד עתיקים ונמנה עם ראשוני הביבליוגרפים העברים.

תולדות חייו[edit]

החיד"א נולד בירושלים בתחילת שנת תפ"ד (1724) לאביו הרב רפאל יצחק זרחי', ממשפחת רבי אברהם אזולאי, מחבר חסד לאברהם מחכמי קשטיליא שבאו מגרוש ספרד והתיישב בחברון ואשר נפטר בשנת ת"ד (1643) שם קבור אביו במערה אחת עם הרב ר"א ארחא.

מספרים שכאשר נולד היה בן 7 חודשים, חשבו אותו למת ועזבו אותו וזקנתו הצילה אותו. למד תורה יומם ולילה, בעוני רב ואכל "רק לחם נקודים כל ימי החול". בן 17 כתב את ספרו הראשון "שער יוסף" על מסכת הוריות.

להרב חיד"א היו שני בנים ושתי בנות. כאשר היה בשליחות מצווה בטוניס, בשנת תקל"ד (1774), קבל אגרת מליוורנו ובה נמסר לו על פטירת רעייתו. בספר תולדות החיד"א כתוב ש"היתה יחידה בדורה בחכמה בצניעות נקיות וכ"ו". רצונו היה שאיש לא ידע על כך כדי שלא יציעו לו אישה משם.

בנו בכורו היה הרב אברהם, גדול בתורה ובחכמה, יצא בשליחות למדינות אשכנז ופולין ונפטר בחיי אביו. בנו של רבי אברהם, רבי נסים זרחיה היה רב בצפת. אף הוא מת, תחת מפולת מרעידת האדמה בשנת תקצ"ו (1837).

בנו השני, הרב רפאל ישעי' היה הרב של יהדות אנקונה.

השליחות הראשונה שבצע הייתה מחברון בשנת תקט"ו (1755) והיה ב"אפריקא, ממצרים, וטוניס ואגפיה". בפעם השנייה "סבב שליחותו גם ברוב מדינת פרנקיה, צרפת, אנגילטירה, הולאנדי, אשכנז ואגפיה".

נפטר ממחלה בשבת פרשת זכור י"א באדר תקס"ו (1806) והוא בן 83 ונקבר בליוורנו.

העלאת עצמותיו לירושלים[edit]

בשנת תשט"ז, במלאות מאה וחמישים שנה לפטירתו, הועלו עצמותיו ארצה והוא נקבר בהר המנוחות ביום כ' באייר. היתה זו יוזמתו של הרב הראשי לישראל, הרב יצחק נסים שהייתה לו חיבה מיוחדת לפועלו ולכתביו. שותף ליוזמתו היה שלמה אומברטו נכון נשיא ארגון יוצאי איטליה בישראל, אשר העלה קרוב לארבעים ארונות קודש מבתי כנסת עזובים באיטליה לבתי כנסת בישראל. את עצמותיו העלה הרב מרדכי אליהו (בהוראת הרב נסים), אשר ביקש להקבר על ידו ואכן נקבר בסמיכות אליו. מסופר, כי הרב אליהו בעזרת מופת חיבר את עצמותיו של החיד"א שהיו מפוזרות בארונו[2].

ספריו[edit]

רבים מספריו מכילים בשמותיהם מאיברי הגוף.

ספרי הלכה
פירושים תלמודיים
תנ"ך, מוסר ודרושים
ספרים אחרים
 • שם הגדולים- מעין אנציקלופדיה הכוללת שתי מערכות: "מערכת גדולים"- ביוגרפיות של חכמים ומחברים ע"פ סדר הא'-ב' ו"מערכת ספרים" תיואר ספרים וחיבורים ע"פ הא'-ב'. רשימת המחברים כוללת יותר מ- 1300 שמות, ורשימת הספרים יותר מ- 2200. לתולדות הוסיף אגדות-עם שאין לסמוך עליהם. יצחק אייזיק בן-יעקב ערך מחדש את "שם הגדולים".
 • העלם דבר- בחיבור זה עסק בכמה השגות על גדולי ישראל שנעלמו מהם ידיעת סדר הזמנים ותולדות החכמים, ולכן הקשו על הרב מדברי תלמידו ומסברת אחרון על קדמון וכד'. מחברת זו היותה בסיס לחבורו "שם הגדולים".
 • זעיר שם- תוספת ל"שם הגדולים". כולל גם פירוש למדרש רבה.
 • מעגל טוב - יומן מסעותיו למדינות הים התיכון ואירופה, כולל חידושים שאסף בהם.
 • אגרות והסכמות רבינו חיד"א
 • בית מנוחה- סדר לימוד ליארצייט
 • סנסן ליאיר
 • דבש לפי- עניינים ומערכות ע"פ א'-ב'
 • מדבר קדמות, מערכות לפי סדר א' ב'.

לקריאה נוספת[edit]

 • מאיר בניהו, רבי חיד"א, (שני כרכים)

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים

 1. שליח ואוסף תרומות
 2. מופיע למשל בס' "דורש טוב לעמו" מאת הרב שמואל זעפרני, ועוד. ועיין כאן לצפות בסיפור הדברים מפי הרב מרדכי אליהו זצ"ל - http://www.yeshiva.org.il/midrash/video/?id=15682.