ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

חייזרים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ב ניסן תשע"ז

חייזרים


הרב עזריה אריאל

שאלה:
שלום כבוד הרב. זו אני ששאלתי את השאלה הזו על החייזרים בעבר:

התשובה של הרב ממש עזרה לי. רציתי לשאול שאלת המשך.. בלי קשר לדת של הראלים, פעם ראיתי טענות שחייזרים יצרו אותנו, הטענה הזו מציקה לי. וחשבתי שזה יעבור אבל עברו כמה חודשים מאז שהפסקתי להתעסק בנושא וזה לא עובר.. איך אפשר לסתור את זה? שחייזרים (באופן כללי) בלי קשר לראלים או לתורה יצרו אותנו? אשמח אם הרב יעזור לי עם זה כי אני מרגישה ספקות והנושא ממש מפריע לי... תודה רבה!

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "דת הראלים - המשך"

תשובה:
לשואלת, שלום וברכה!

כפי שכתבתי לך מספר פעמים, אין צורך וטעם להתעמת עם כל סברה אפשרית. היום זה חייזרים, מחר יצורים בשם אחר עם יכולות אחרות ורצונות אחרים.

אנחנו יודעים שיש בורא לעולם: זוהי מסקנה פשוטה מהתבוננות בבריאה, מהתחכום שקיים בכל יצירה קטנטונת (אני ממליץ לקרוא את הערך "דבורת הדבש" בויקיפדיה, דוגמה אחת מני מיליונים לתחכום שבבריאה, שרק שוטה ייחס אותו להתרחשות אקראית ו"ברירה טבעית").

אנחנו יודעים גם שבורא העולם התגלה לעם ישראל ביציאת מצרים, במתן תורה בהר סיני ולנביאים נוספים בהמשך, ומסר להם תורה, הדרכה כיצד נכון לחיות. כיצד אנחנו יודעים זאת? על פי מסורת ישראל שעברה מדור לדור בנאמנות קפדנית ומספרת על התגלות ה' לעם ישראל; על פי תולדות ישראל המופלאות בכל קנה מידה, שאין להן שום הסבר רציונלי זולת התורה; ועל פי נבואות התנ"ך שהתקיימו זמן רב לאחר שנאמרו (כפי שפירטתי במכתביי הקודמים אלייך). אלה הן ההוכחות הברורות והידועות לאמיתת תורתנו, ומי שזוכה לחיי אמונה זוכה בדרך כלל גם לקבל הוכחות נוספות בחייו הפרטיים או מקרבתו לצדיקי אמת.

זהו הבסיס לאמונתנו. מי שרוצה לספר סיפורים אחרים, צריך לעשות שני דברים: א. להוכיח אותם לפחות באותה רמה של הוכחה. ב. להסביר כיצד המציאות מתיישבת עם הסיפורים שלו.

כעת לחייזרים, או לכל יצור אחר שיעלה בדמיונו של מישהו: מי הם? היוצר הראשון, או יצוריו? ממה הם עשויים וכיצד הם פועלים? מה המטרות שלהם? אם, למשל, יטען מישהו שהחייזרים הם יצירי כפיו של הקדוש ברוך הוא, מעין מלאכים, והקב"ה שלח אותם לברוא את אדם וחוה, ובזה הם סיימו את תפקידם, אין לי דרך להפריך לחלוטין את הטענה, גם לא לאשר אותה. באופן בסיסי, כפי שכתבתי, אינני מוכן לקבל טענה שאין לה שום הוכחה, אבל אולי מישהו יאמר שלשון התורה "נעשה אדם", או ביטויים אחרים בתורה, מלמדים שהקב"ה בחר איזו קבוצה של עובדים שתבצע את הדברים והם החייזרים. מצדי, שיהיה. טענה זו לא מפריעה לי בכלל ולא סותרת שום דבר יסודי באמונתנו. אלה בסך הכל רק שליחים של ה' ואין לנו שום מחויבות וקשר אליהם. מה אכפת לי מהם?

גם אם מישהו יטען שהחייזרים הם יצורים בעלי תבונה שהקב"ה ברא אותם למטרה בפני עצמה שאינה קשורה לאדם כלל, זו טענה שאמנם לא מבוססת אבל גם לא סותרת בכלל את אמונתנו (ראי 'מורה נבוכים' לרמב"ם, חלק ג פרק יג).

אם מישהו יטען טענה אחרת לגמרי, שהחייזרים הם היוצר הקדמון, שיזם ותכנן את כל העולם המופלא, זו כבר טענה ברמה אחרת לגמרי, שאילו הייתה נכונה הייתה לה חשיבות רבה. כעת אשאל אותו: האם הם עשויים מחומר כלשהו? אז איך החומר הזה נוצר? (בניגוד לה', שלא עשוי מחומר ולא נוצר כלל)? ואיך זה מתיישב עם תורתנו, שלימדה אותנו שה' אחד? בקיצור: אין שום הוכחה לקיומם של חייזרים כאלה, וקיומם סותר את התורה שעליה יש לנו הוכחות טובות מאוד.

אם אלפי אנשים מהימנים יעידו שהם ראו חייזרים, ויביאו תיעוד מוסמך שמאשר את קיומם, נדע שיש בחלל סביב כדור הארץ עוד יצורים שלא ידענו עליהם. אז מה?! למיטב ידיעתי המוגבלת, לכל העדויות הממשיות הקיימות כיום על חייזרים שנצפו פה ושם, נמצא הסבר אלטרנטיבי מספק. גם אם נאמין לכל העדויות ולא נמצא להן שום הסבר אחר, אפשר לכל היותר לבסס טענה שיש בחלל עוד יצורים בלתי מוכרים לנו ובלתי מפוענחים. טרם הוכח שיש להם חכמה עצמית, אפילו לא ברמת האי-קיו של עיזים, ובוודאי ובוודאי לא הוכח ולא יוכח שיש להם יכולת לברוא עולמות, לתקשר עם בני אדם ולתת להם תורה ומצוות. יש גם עלי אדמות הרבה יצורים (האדם, למשל...) שהמדע לא גמר לפענח את כל הליכותיהם, ובעזרת ה', שממשיך להשפיע מחסדו על חכמי המדע ונותן מחכמתו לבשר ודם, נדע בעתיד הרבה יותר על כל היצורים.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il