ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

האמונה שלי מתערערת | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ו תמוז תשע"ז

האמונה שלי מתערערת


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום כבוד הרב!
אני בת 13 וקצת ובמשך תקופה ארוכה יש לי המון שאלות בנושאי אמונה ואני לא מוצאת להם תשובה.
אני מרגישה שהאמונה שלי מתחילה להתערער.
למשל כאשר יש פעולה בסניף והנושא עולה אז תמיד יש בי דחף לשאול ולשאול אבל אני לא מקבלת תשובות..
אני יודעת שאמונה זה דבר שמשתנה מאדם לאדם אך אשמח שתיתן לי תשובות לשאלות שלי כמו למשל
איך אני יכולה לדעת שה’ קיים?
שאני לא חיה בתוך טעות?
שאחרי שאני אמות אני לא אגלה שטעיתי?
תודה רבה מראש

תשובה:
בס"ד
שלום רב.
שמחתי לקבל את שאלתך ואני מאוד מעריך את המסירות שלך לשאול, אפילו שזה לא כל כך נעים, כי בדרך כלל אנשים מנסים להראות את הצדדים החזקים שלהם, את הדברים הטובים שבהם, ואבל כבר אמרו חכמים שלא הביישן למד, ורק אדם שמסוגל להתגבר ולשאול, להתגבר ולברר באמת זוכה להתקדם.
התחושה שלך שעולות לך שאלות ושאת לא מקבלת את התשובות הטובות שאת רוצה היא תחושה מאוד מובנת, מאוד טבעית. בגיל שלך הרבה מאוד בנות עוברות שלב בחיים, משלב של קבלה אוטומטית של דברים, לשלב של צורך לברר, לשאול ולקבל תשובות. זהו צורך מאוד נכון ומאוד חשוב.
כל שלב בחיים נותן משהו נוסף בבניין האישיות של ה אדם, כל שלב בונה עוד קומה באדם, וכך גם ביחס לאמונה.
יש יופי מיוחד לאמונה התמימה, והיא משרת המון את האדם בתחילת דרכו, אבל היא שטחית יותר ולכן האדם פחות מתקדם בה. כמו כן היא לא כל כך מחזיקה מעמד כאשר ישנם אתגרים שהאדם צריך לעמוד מולם במשך החיים. לכן ה' יתברך עשה באדם שאחר השלב הראשון הזה האדם עובר באופן אוטומטי לשלב הבא, שלב הבירור וליבון הדברים. לכן אינני נבהל מדבריך אלא שמח מהם, כי הם מעידים על מעבר שלך לשלב הבא, ולדעתי העניה יש בשלב הזה הרבה מאוד יופי, הרבה מאוד עצמה והתקדמות.
אלא שמכין אני אותך ששלב זה לא תמיד קצר, הוא שלב שקשה לדעת מה האורך שלו, אך הוא יכול להימשך שנים, ולכן כאשר רוצים ששלב זה יעבור נכון, ובאמת יקדם כמו שאת רוצה, חשוב להשקיע כדי לעבור אותו נכון.
אין ספק שבסניף ישנם דברים מאוד טובים ומאוד תורמים, אלא שלא הכל נמצא בסניף. פעמים רבות לא כל התשובות תוכלי למצוא שם וזה ממש בסדר. יש תשובות שדורשות שאלת רב, יש שאלות שדורשות קריאה ולימוד מתוך ספרים וישנן אפילו שאלות שלפעמים הולכים איתן במשך שנים עד שמוצאים את התשובה האמיתית.
לדוגמא, השאלה שאת שואלת, אוכל לענות כמה תשובות עליה, אך יחד עם זה ניצול נכון של השאלה ובירור רציני יוכל להיות אצלך רק על ידי קריאה ולימוד של דברים שנכתבו בנושא, שמיעת שיעורים בנושא, ובירור שלך בעניין.
אוכל לכתוב לך שודאי שה' יתברך קיים כי ה' יתברך ברא את העולם ואין לו סוף בהוכחות כאלו ואחרות כגון להשתמש בהוכחה שכתב רבנו בחיי בספרו חובת הלבבות שכתב שלא יכול להיות שהכל מקרה שהרי העולם כל כך מדוייק, וכמו שלא יחשוב האדם שספר נהיה על ידי טיפת דיו שנפלה ובמקרה התפזר הדיו ונהיה ספר עם תוכן, כך לא יכול להיות שהעולם לא מכוון ולא נברא על ידי יד מכוונת.
מי שברא יהיה מאוד אכזרי אם עשה זאת סתם ובלי מטרה ויעוד של נתינה. לכן ממילא המשך התהליך בנוי שלב אחר שלב. אך אינני רוצה להסתפק בנקודה זו שהזכרתי שכן מדובר בנושא שלם, נושא שהלימוד בו יקדם אותך, ידחף אותך לדברים שמתאימים לך ויקדמו אותך ואינני רוצה לפגוע בשלב הזה שלך.
לכן, לדעתי חשוב שתפני לרבנית באזור המגורים שלך, במקום שבו את לומדת ואם אין לך מישהי כזאת אשמח שתכתבי לי את מקום המגורים שלך ועוד מעט פרטים (שכמובן לא יפורסמו) ואעזור לך באופן המעשי בחיבור למישהי שתוכל להדריך אותך ולהוביל אותך בשלב החשוב הזה.
ולסיום המלצה קטנה, היכנסי לאתר חברים מקשיבים ושם תוכלי למצוא תשובות ודברים שמותאמים לגיל שלך ולדברים שמעסיקים אותך.
שיהיה לימוד פורה והמון הצלחה,
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il