ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

המודרנה גורמת לי לדיכאון ולפחד | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ז אלול תשע"ז

המודרנה גורמת לי לדיכאון ולפחד


הרב יעקב כהן

שאלה:
שלום כבוד הרב
אני בת 17 ומלא זמן (כמה שנים) מציק לי העניין של המודרנה בעולם...מרגיש לי כאילו הכל הולך ומתקלקל הולך ונהיה מגעיל...אני מרגישה שאני לא מסוגלת לחיות בעולם הזה יותר
גם מבחינה דתית מרגיש לי כאילו אנשים יורשים מזה..אני לא מבינה למה ה’ לא עוצר את כל זה? הרי בשניות הוא יכול להחליט שהכל טוב בעולם...למה אני לא מפסיקה לפחד ולהיות בדיכאון בגלל הנושא הזה?
איך אפשר לצאת מזה ?
תודה מראש

תשובה:
שלום וברכה,
הקב"ה ברא את האדם בצלם אלוקים, כאשר אחת ממשמעויות הדבר היא הבחירה החופשית. הבחירה היא אחת המתנות הגדולות ביותר שניתנה לאדם, על ידה הוא לא פועל כרובוט אלא מתוך רצון ואחריות. המודרנה היא כלי, שיכול לשמש לעשיית טוב או לעשיית רע, בהתאם לבחירה של האדם.
על ידי המורדנה נעשים מצד אחד דברים רעים ומצערים מאוד, כפי שהזכרת, אך גם דברים טובים מאוד כדוגמת הצלת חיים (בעבר עשרות אחוזים מהתינוקות מתו בלידה או בשנות חייהם הראשונות, נשים רבות מתו בלידה, מחלות רבות היו חשוכות מרפא, וכו'), הפצת התורה והדעת התפתחה בקנה מידה שאיש לא חלם עליו (דוגמא לכך היא האתר הזה), נעשים שיתופי פעולה בין אנשים מכל קצוות העולם המאפשרים מעשי חסד נפלאים, ועוד ועוד.
איני דובר של הקב"ה, אבל למיטב הבנתי ה' לא עוצר את המודרנה כי בסופו של התהליך – גם אם הדרך ארוכה – יהיה העולם עולם שכולו טוב. אולם צריך לזכור שהדבר בידים שלנו, וככל שניקח על כך אחריות אישית וציבורית, כך העולם יהיה יותר ויותר טוב ומתוקן.
ואכן הרבה מאוד אנשים עוסקים בלעשות את העולם טוב יותר, בין אם זה בהקמת עמותות ומפעלי חסד, מוסדות תורה ועוד ועוד. אישית זכיתי להכיר לא מעט אנשים כאלו, ואני מניח שמה שאני מכיר אינו אלא טיפה מהים.
לקיחת האחריות היא בידים שלנו והמשמעות היא שהיא בידים של כל אחד – כל אחד צריך לשאול את עצמו איזה דבר קטן בידי לעשות כדי שהעולם יהיה מואר יותר. ותחילה אדם צריך לבנות את עצמו.
עם כל מה שכתבתי איני יודע אם קיבלת מענה לשאלתך. אם את מרגישה שמה שכתבתי לא הסיר את הפחד והדיכאון שתיארת, כדאי מאוד לפנות להורים, או למישהי מהצוות החינוכי במקום בו את לומדת, ובמידת הצורך הם גם יוכלו לכוון אותך לגורמים מקצועיים יותר. אם מדובר ברגש קל וחולף – ניתן להסתפק גם בתשובה אינטרנטית, אולם אם מדובר במשהו ממושך יותר אז אין תחליף להסתייעות במישהו חיצוני.
אם אין לך מושג למי אפשר לפנות, את יכולה לפנות בשאלה חוזרת ולבקש שננסה לכוון אותך בהתאם למקום מגורייך (אם תרצי תוכלי לבקש להפנות את השאלה אלי באופן ישיר).
בהצלחה רבה
יעקב.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il