ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ברכה על מאכל לא כשר | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ב אדר א' תשע"ט

ברכה על מאכל לא כשר


הרב משה ליב הכהן הלברשטט

שאלה:
שלום. אם אני אוכלת משהו שאינו כשר, אלא שזה יכול להיות, האם עלי לומר את הברכה המתאימה? אני מבינה שכאשר מברכים על ארוחות, אנחנו מודים להשם על משהו שהוא יצר, אחרי הכל, השם ברא הכל .. כך, למשל, אם אני אוכלת סוכריה שאני יודעת שלא יוצר עם שומן של בעל חיים, האם זה בסדר לומר שהכל?
תודה!

תשובה:
אין מברכין על דבר איסור אף על פי שאינו אסור אלא מדרבנן לא בתחילה ולא בסוף, הואיל ודבר איסור הוא ויש עבירה באכילתו, מנאץ את ה' בברכתו ע"ז, וכענין שנאמר בוצע ברך נאץ ה'. ואף אין מזמנין עליו ואין עונין אמן על ברכתו (שו"ע ומ"ב או"ח סימן קצו סעיף א).

בימינו עם התפתחות הטכנולוגיה המדעית המודרנית, ישנם רכיבים קטנים רבים הניתנים לתוך מוצרים שונים כדי לתת טעם, צבע, מרקם ומסיבות אחרות. ולכן אכילת מוצרים המיוצרים ללא הכשר הוא בחשש אמיתי של איסורים, אלא אם כן ברור שאין כל ספק לגבי אף אחד מהחומרים. יש גם לדעת שלא תמיד ברור מרשימת הרכיבים מה יש בהם בדיוק.

לגבי שאלתך, התשובה ברורה, אם הסוכריה כשרה, מברכים עליה, ואם לא ברור שהיא כשרה, לא אוכלים אותה כלל. אם היה לנו ספק הכי קטן לגבי הימצאות רעל בדבר מאכל, ברור שלא היינו מכניסים אותו לפה, כך גם עלינו להתייחס למאכל שבחשש איסור.

מייסד וראש תוכנית "יורו" להכשרת רבנים ומנהיגים לקהילות בארץ ובתפוצות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il