ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
עזרו לנו להמשיך בהפצת התורה. אנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד!

מעבר לשירות צבאי פחות תומך דת | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א סיון תשע"ט

מעבר לשירות צבאי פחות תומך דת


הרב עזריה אריאל

שאלה:
שלום לרב. חייל נמצא ביחידה גדולה. כל בוקר יש מניין וגם בשאר התפילות, יש משגיח כשרות במטבח הגדול, מדי פעם יש שיעורי תורה מצד אחד החיילים או מצד הרבנות כך שתנאי הדת הם נוחים. כעת מציעים לאחד החיילים לעבור ליחידה קטנה יותר, אבל בוודאות ששם תנאי הדת פחותים יותר. זה אומר תפילות לא במניין, מטבח קטן ועצמאי שברוב הפעמים כל אחד מכין אוכל לעצמו מה שעלול לפגום בכשרות, פחות חיילים שאפשר לדבר איתם בדברי תורה וכדומה. האם יש להביא בשיקול הדעת אם להסכים לעבור לאותה יחידה את תנאי קיום הדת, או שיש להתחשב רק בצורכי הצבא, ואם מבחינה צבאית צריך לעבור לאותה יחידה אז יש לעבור? תודה רבה.

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!

בוודאי בשיקול הדעת יש לקחת בחשבון את כל השיקולים הללו, אבל אין פירוש הדבר שהם בהכרח מכריעים לשלילה. הדבר תלוי בכמה דברים:

א. מה חומרת החששות בכשרות? תפילה ללא מניין ואווירה פחות תורנית אינם איסור, כשיש בכך צורך, ואילו בעיות חמורות בכשרות הם איסור גמור. לעניין זה כדאי להתייעץ עם רב היחידה האחראי על הכשרות.

ב. מה חשיבות המעבר מבחינת הצבא? שירות צבאי מועיל יותר הוא מצווה חשובה, ולפי חשיבות התפקיד כך גודל המצווה.

ג. מה אופיו של הבחור ורקעו התורני? יש בחורים שעבורם להימצא באווירה פחות תורנית ולהתפלל ללא מניין זהו נזק שמסתכם במה שזה: פחות תלמוד תורה למשך זמן מסוים, ולאחר מכן יחזור לתלמודו. ויש בחורים שעבורם זהו עולם ומלואו, וכניסה לאווירה כזו עלולה להיות קריטית לעתידו הרוחני. ככל שהבחור מלא יותר בתורה ויראת שמיים, והמוטביציה שלו לשירות צבאי משמעותי יותר יונקת מתפיסה תורנית והוא חדור תודעת שליחות, אזי הוא מוגן יותר. לעניין זה אני ממליץ מאוד שהחייל יתייעץ באופן אישי עם תלמיד חכם שמכיר אותו, תלמיד חכם שמכיר בערכו של השירות בצה"ל, והוא יחווה את דעתו על העניין.

בברכת הצלחה בתורה ומצוות ויראה טהורה בצבא ובכלל,


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il