ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

לכב אבא עם בעיית כעס | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י תמוז תשע"ג

לכב אבא עם בעיית כעס


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום רב.

קצת רקע: אבא שלי הוא אדם כעסן ממש. הוא כבר בן 60. הוא מודע לבעיית הכעס שלו אבל הוא לא עושה כלום לטפל בה. הוא אדם דתי.
העניין הוא שכל פעם כשהוא צועק על אמא שלי או עליי או על אחי אני מפתח רגשות טינה אליו, וכמובן שמפאת כיבוד אסור לי לריב ולהתווכח איתו על זה.
ניסינו המשפחה לדבר איתו בצורה יפה אבל ללא הועיל.

אז שאלותיי הן:
1. האם חובה עליי לאהוב את אבא שלי מהתורה? האם זה בסדר להתנהג כמוני?
2. האם לדבר עם אמא שלי על אבא שלי דברים רעים זה בתקן לשון הרע?
3. איך התורה רוצה שנתנהג אם כל פעם נבליג ונתגבר על הצורך להוציא הכל ולכעוס על אבא, הרי זה לא בריא לשמור בפנים ואני מפחד שבסוף אני אשתגע ואתפוצץ.

תודה רבה.

תשובה:
שלום רב:
אין בתורה חיוב לאהוב את האבא. יש מצווה לכבד את האבא. המהר"ל כותב שלא רק שאין מצווה לאהוב את האבא אלא מערכת יחסים של אהבה לא מתאימה בין הבן לאב. אהבה היא מחברת מקרבת ומחשיבה את הבן כאחד עם האבא וזו לא כוונת התורה. [המהר"ל בנתיב אהבת ה' דן הכיצד אפשר לאהוב את ה'] החיוב הוא לכבד את האבא.
במקרה שלך היתי אומר שעיקר עבודתך היא להתרחק נפשית מלהיות אחראי על אביך או על מעשיו. בזמן שאבא כועס עליך אתה יכול לומר לו : "אבא קשה לי שאתה כועס עלי וזה מרחיק אותך ממני". אתה לא צריך להתחצף לאביך או לנסות לשנות אותו. נראה שהוא לא חושב שהוא בסדר בכעסו , אז תנסה מתוך התרחקות מתלות בו לרחם עליו במקום לכעוס.
גם הצורך לגונ על אימך לא יבוא דרך נקיטת עמדה בפני אביך כנגדו. כל דיבור עם אמך בכדי לבטא את הקושי שלכם בקשר עם אבא אין בכך לשון הרע. זהו דיבור לתועלת.
הדרך שלא להתפוצץ מכעס על אבא לא יעשה על ידי כעסים גלויים אליו אלא בדרך של התרחקות ודיבור לא עם אבבא אלא עם אחרים בכדי לקבל את הדברים בפרופורציה.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il