ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

רמב"ם הלכות שכירות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ג אב תשע"ד

רמב"ם הלכות שכירות


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
בס"ד
שלום לכבוד הרב,
יש לי שאלה לגבי הלכות שכירות ברמב"ם פרק ו’ הלכה י"א: "מכר את הבית או נתנו או הורישו - אין השני יכול להוציאו עד שיודיעו מקודם וכו’".
הורישו?! האם המשכיר יכול להודיע לשוכר מתי הוא מוריש ליורש ירושה? הרי זה יהיה כשהוא ימות! מאיפה הוא יודע מתי הוא ימות?!

אני רוצה לשאול עוד שאלה, ברשות הרב - שמעתי פעם את הרב אבינר שליט"א אומר שאי אפשר להעביר זכויות לאדם אחר, ולכן כשלומדים שיעור קבוע אי אפשר להגיד, שיהיה ’לעילוי נשמת’ או ’להצלחת’ או ’לרפואת’ וכו’. אבל כשמוסיפים,אז אפשר להגיד. האם זה מוסכם על כולם? ואולי לא הבנתי נכון את דברי הרב?
תודה רבה.

תשובה:

שלום וברכה,

כוונת הרמב"ם שהקונה או יורש בית, אינו יכול להוציא השוכרים הדרים בבית אלא אם כן יתן להם התרעה מראש כפי שהיה צריך אלו המוריש או המוכר היו בעלי הדין שלו. כיוון שהקונה או יורש דירה מקבל את הזכויות שהיו למוכר או למוריש, וכיון שבעלים הקודם לא יכל להוציא השוכרים מהבית ללא התרעה מראש, כך הקונה או היורש מוגבל בהגבלה זו.

נראה לי שהבנת נכון את דברי הרב אבינר שליט"א, איני מכיר חולקים, אכן ילד או נכד שלומד תורה ומקיים מצוות מעלה את נשמת אביו או סביו אף אם אינו מוסיף במיוחד עבורם, כיון שכל מה שהוא פועל מגיע מכוח מה שהולידו וגדלו אותו. כמו כן אף בנפטר שאינו מהמביאים אותו לעולם, מוסיף לנפטר אם מוסיף ריכוז והתמדה בלימודו מכוח מה שלומד לעילוי נשמתו.

בברכה,
הרב מרדכי גרוס.

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il