ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

היכן הצדק??? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ט טבת תשע"ו

היכן הצדק???


הרב יעקב כהן

שאלה:
כבוד הרב שלום,
אשמח אם הרב יואיל להסביר לי את קטע גמרא זה שנראה פלא בעיניי:
כתוב במס’ שבת קה/ב: "מפני מה מתים בניו ובנותיו של אדם כשהן קטנים ... מפני שלא בכה והתאבל על אדם כשר".
וכי זה הצדק? עד כדי כך העונש חמור? האם זה נקרא ’מידה כנגד מידה’!!??
תודה רבה

תשובה:
שלום וברכה,

למעשה אתה שואל שתי שאלות: ראשית, היכן הצדק והיושר? השופט כל הארץ ומי שנאמר עליו 'ורחמיו על כל מעשיו' לא יעשה משפט? והרי כבר נאמר 'לא יומתו בנים בעוון אבות' (אלא אם הבנים אוחזים מעשה אבותיהם בידיהם)!
שנית, הרי מי שאינו בוכה על אדם כשר לא עבר כל עבירה, וגם אם יש בכך פגם מסוים – אין הדבר משתווה לעבירות של ממש, ודאי לא לעבירות חמורות כמו חילול שבת או עבודה זרה!
כשאנו פוגשים במאמר חז"ל שנראה תמוה, אות הדבר שחז"ל רמזו כאן לרעיון מסוים שדורש התבוננות מצידנו. יש לשים לב גם לכך שחז"ל לא אמרו שמדובר בעונש. אולם מהי כן כוונתם? אציע כאן שני הסברים שמצאתי.
בפירוש הרי"ף על 'עין יעקב' הוא מבאר שודאי אין כוונת חז"ל לומר שסיבת המוות של הבנים היא שאביהם לא בכה על אדם כשר, ומדובר כאן במצב שכבר נגזר על הבנים למות מסיבה כלשהי, ובכי על אדם כשר מהווה זכות שבכוחה להציל את הקטנים. הקב"ה ברוב רחמיו סופר את הדמעות שהוריד על אדם כשר כנגד מספר הדמעות שהיה צריך האדם להוריד על בניו כשהם קטנים.
מצאתי פירוש נוסף שאף שאיני יודע אם הוא הפשט, לא אמנע מלכתוב אותו בשל חשיבותו. לפי פירוש זה לא מדובר כאן על מוות פיזי אלא על מוות רוחני, וחז"ל למעשה מוסרים לנו עיקרון בחינוך הילדים, אשר מושפעים מאוד מהמסרים הסמויים בבית – הרבה יותר מאשר המסרים הישירים. כשילד רואה את אביו מצטער על דברים גשמיים, כמו כסף וכלים, ואילו על פטירתו של אדם כשר הוא מגיב בשלוות נפש – הילד קולט מה חשוב ומה לא, והדבר עשוי להתבטא בעתיד בפריקת עול תורה ומצוות.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il