ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

שאלה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ו אדר א' תשע"ו

שאלה


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום כבוד הרב יש לי שאלה האם אתה האיתה רוצה שמהדינה הזאת מדינת ישראל תיהיה מדינה דתית ושכולם יהיו בה דתיים ובכנסת יהיו רק אנשי דת והיורק חוקים מהתורה כמו אירן ואפגניסטן כמו בזמן משה רבינו וישהוע בן נון מי שיעבור על החוקים מהתורה אז העונש סקילת אבנים שיהיה הכל קיצוני אבל אם אתה לא רוצה אז למה הרי אתה איש מאמין ואתה אוהב את התורה ואת ה’ בכל לבבך ובכל נפשך

תשובה:
שלום רב:
ודאי שאנו רוצים ממלכה שהיא כולה מיוסדת על עדני התורה והקודש. מדינה זו לא תהיה מדינה אידאלית. בשלב הראשון שלא יהיו לנו גילוי של משיח בן דוד אלא ימשיך להיות שלטון שלא נבחר על ידי הקב"ה אז הממשלה תבחר על ידי העם. גם בממלכה שכולם מאמינים יש מקום לחוקים אזרחיים שלא סותרים את דיני התורה אלא משלימים אותם.
לגבי דיני תורה צריך להגיע למצב שיש סנהדרין עם חכמים מוסמכים שיושבת בלשכת הגזית. רק במצב זה יחזרו הסנהדרין לדון בדיני נפשות. אולם השלטון יקבע בכל דבר שיש בו הוראת שעה.
הקב"ה יזמין לעם ישראל את היכולת להקים סנהדרין רק כשכל עם ישראל יאמינו בתורה ובמצוות. כשכל ישראל ירצו לקבל על עצמם את ברית ה' אז המציאות תעלה על כל דימיון. עונשי התורה הם נועדו להרתיע את העבריינים . אולם בפועל לא יצטרכו לתת עונש משום שכולם יהיו מלאים ביראת שמים.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il